کدخبر: ۲۵۹۰۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس ائتلاف فتح:

حضور هیچ نیرو و پایگاه نظامی خارجی در خاک عراق را نمی‌پذیریم

اقتصادنیوز؛ هادی العامری، رئیس ائتلاف فتح عراق با انتقاد از سفر مخفیانه دونالد ترامپ به عراق گفت: حضور هیچ نیروی زمینی خارجی و حتی پایگاههای ثابت را در خاک عراق نمی‌پذیریم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ کاخ سفید شامگاه چهارشنبه (5 دی) اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش در سفری سرزده وارد عراق شدند و با نظامیان آمریکایی دیدار کردند.

منابع خبری آمریکایی اعلام کردند که ترامپ هنگام حضور در پایگاه هوایی «عین‌الاسد» در استان الانبار (غرب عراق) گفته است به هیچ عنوان قصد ندارد نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کند.

«هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» عراق امروز جمعه (7 دی) در واکنش به این اقدام رئیس جمهور آمریکا گفت که «حضور هیچ نیروی زمینی خارجی و حتی پایگاههای ثابت را در خاک عراق نمی‌پذیریم».

وبگاه شبکه «الفرات» عراق به نقل از العامری گزارش داد که دولت عراق باید درخواستهای مربوط به بیرون راندن نیروهای خارجی و آمریکایی از این کشور را قبول کند.

وی در جریان سخنرانی خود در استان «صلاح الدین» به مناسبت چهارمین سالگرد «الضلوعیه» گفت که «بر سر حضور هیچ  نیروی [خارجی] حتی برای آموزش توافق نکرده و نخواهیم کرد».

این مسئول عراقی از همه گروههای مقاومت اسلامی که قهرمانی را رقم زدند و مواضع ماندگار اتخاذ کردند، قدردانی کرد.

العامری همچنین از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت از عراق در «نبرد حق علیه باطل و پشتیبانی از عراق و مردم عراق در نبردشان علیه تروریسم» تشکر کرد.

وی در پایان با اشاره به لزوم مبارزه با فساد در عراق، تأکید کرد که اگر مبارزه واقعی علیه فساد صورت نگیرد، عراق نیز رشد نخواهد کرد.

اقدام ترامپ در سفر به عراق موجی از محکومیتها را از طرف شخصیتهای سیاسی و مذهبی عراق و سایر کشورها به همراه داشت و این مسئله را نقض حاکمیت بغداد عنوان کردند.

 «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلام ایران با انتقاد از سفر خارج از عرف دیپلماتیک ترامپ به عراق، آن را بی احترامی به حاکمیت ملی عراق خواند و با انتقاد شدید از سخنان مداخله جویانه و فرصت طلبانه ترامپ عنوان کرد: «دولت ها و ملت های منطقه هیچگاه اجازه سوء استفاده به بیگانگان متجاوز و منفور برای تفرقه افکنی بین کشورهای منطقه را نخواهند داد».

در همین راستا، «جعفر الحسینی» سخنگوی «گردان‌های حزب الله عراق» اعلام کرد که مقاومت اسلامی، آمریکا را مجبور خواهد کرد که نیروهای خود را از عراق خارج کند.

الحسینی گفت که بازدید سرزده ترامپ از پایگاه عین الاسد به این معنی است که وی برای اعلام سفرش به عراق احساس امنیت نمی‌کند.