کدخبر: ۲۶۰۲۱۱ لینک کوتاه

ترامپ: روابط خوبی با پیونگ یانگ داریم

اقتصادنیوز : «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس از سخنرانی هشدارآمیز «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و تهدید وی به توقف مذاکرات هسته‌ای، مدعی روابطی خوب با پیونگ یانگ شد و گفت که مایل به دیدار مجدد با کیم است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،ترامپ روز چهارشنبه گفت که اخیراً «نامه‌ای فوق‌العاده» از رهبر کره شمالی دریافت کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: واقعاً روابط خوبی بنیان گذاشته‌ایم.ترامپ مدعی شد که اگر او در خردادماه با کیم دیدار نمی‌کرد، جنگ بزرگی در آسیا در می‌گرفت.

وی در ادامه از تمایل برای دیدار مجدد با رهبر کره شمالی گفت، اما تأکید کرد که عجله‌ای هم برای این دیدار ندارد.این اظهارات ترامپ یک روز پس از سخنرانی تند کیم به مناسبت سال نو میلادی بیان می‌شود که در آن تهدید به توقف روند خلع سلاح هسته‌ای کرده بود.

وی هشدار داده بود که در صورت تداوم فشارهای واشنگتن، پیونگ یانگ تغییر رویه خواهد داد.کره شمالی بارها خواستار خروج نظامیان آمریکایی از منطقه و توقف رزمایش‌های مشترک این کشور با کره جنوبی به عنوان یکی از پیش شرط‌های توقف برنامه‌های تسلیحاتی خود شده است؛ خواسته ای که کاخ سفید هنوز به آن تن نداده است.

رسانه‌ها پیش تر گزارش داده بودند که با وجود گذشت چند ماه از دیدار سران آمریکا و کره شمالی، پیونگ یانگ هنوز حتی تعداد بمب‌های هسته‌ای خود را برای مقام‌های آمریکایی فاش نکرده است. این دو در خردادماه با یکدیگر در سنگاپور دیدار و یک توافق همکاری با هدف کاهش تنش‌ها امضا کرده بودند.