کدخبر: ۲۶۰۳۱۳ لینک کوتاه

هشدار آمریکا به اتباعش: در سفر به چین محتاط باشید

وزارت خارجه آمریکا در بحبوحه تنش ها با پکن به اتباع این کشور در مورد سفر به چین هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آمریکا از اتباع خود خواسته است به دلیل «اعمال خودسرانه قوانین محلی» در چین در سفر به این کشور محتاط باشند.
وزارت خارجه آمریکا همچنین در خصوص کنترل های امنیتی و افزایش حضور نظامی پلیس چین در مناطق سینکیانگ و تبت هشدار داده است.
این هشدار پس از آن صادر شده که چین در ماه دسامبر دو فرد کانادایی را به ظن تهدید علیه امنیت ملی چین بازداشت کرد. چین گفته که این دو فرد «بدون تردید» قوانین را نقض کرده اند.
تنش ها میان پکن و اوتاوا پس از آن آغاز شد که پلیس کانادا بیش از یک ماه پیش «منگ وانژو» مدیر مالی شرکت چینی هواوی را در شهر ونکوور بازداشت کرد. دادستان های آمریکایی وانژو را به گمراه کردن بانک ها در خصوص تراکنش های مالی با ایران متهم کرده اند. کانادا در ارتباط با همین موضوع وانژو را بازداشت کرد.
وزارت خارجه آمریکا 22 ژانویه سال گذشته نیز در هشداری از اتباع این کشور خواسته بود تا به دلیل «اعمال خودسرانه قوانین محلی و محدودیت های ویژه بر اتباع آمریکایی-چینی، بیشتر احتیاط کنند.»
این وزارتخانه ضمن تکرار هشدار قبلی خود اعلام کرده چین ممکن است از «ممنوعیت خروج» استفاده کرده و مانع از خروج شهروندان آمریکایی شود؛ اقدامی که ممکن است باعث شود این افراد تا سال ها در چین بمانند.
روابط چین و آمریکا در حال حاضر به دلیل تعرفه هایی که دو کشور بر کالاهای یکدیگر وضع کرده اند در شرایط پرتنشی قرار دارد. پکن و چین آتش بسی 90 روزه اعلام کرده اند تا به جنگ تجاری پایان دهند اما هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است.