کدخبر: ۲۶۲۱۲۳ لینک کوتاه

ادعاهای رئیس ستاد ارتش اسرائیل درباره ضربه ایران در سوریه و سردار سلیمانی

اقتصادنیوز: رئیس ستاد ارتش اسرائیل مدعی شد که اسرائیل نیروهای ایرانی و متحدان آن در سوریه را بارها هدف حملات خود قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک روسیه، رئیس ستاد ارتش اسرائیل ادعا کرد که نیروی هوایی و سرویس اطلاعات اسرائیل در منطقه برتری دارند.

ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل که هفته آینده از سمت خود کنار می رود، مدعی شد که اسرائیل هزاران بار به اهداف مرتبط با ایران و متحدان آن کشور حمله کرده است.

وی گفت: «ما هزاران هدف را بدون قبول مسئولیت و انتظار تمجید، مورد حمله قرار دادیم ».

به ادعای وی، تقریبا 2 سال و نیم پیش، اسرائیل  برخورد خود نسبت به حملات به مناطق نزدیک به اسرائیل را به دلیل فعالیت ایران مورد تجدید نظر قرار داد.

آیزنکوت گفت: «ما تغییر قابل توجهی را در استراتژی ایران مشاهده کردیم. ایران قصد دارد نفوذ خود در سوریه را با ایجاد نیروی 100 هزار نفری از مبارزان شیعه از پاکستان، افغانستان و ایران افزایش بدهد. آنها پایگاه اطلاعاتی  و پایگاه هوایی نظامی را در هر پایگاه نظامی —هوایی سوریه تشکیل داده اند. آنها شهروندان غیرنظامی را با هدف خدمت جلب کرده اند».

او هم‌چنین ادعا کرد که در سال 2016، قاسم سلیمانی فرمانده واحد ویژه ایران «القدس» 3 هزار رزمنده، 8 هزار شبه نظامی «حزب الله» و 11 هزار شبه نظامی دیگر شیعه را در سوریه مستقر کرده است.

در ژانویه 2017، آیزنکوت از دولت دستور تشدید عملیات در منطقه را دریافت کرد و فقط در سال 2018، نیروی هوایی اسرائیل 2 هزار بمب را راهی اهداف تعیین شده کرد.

آیزنکوت در ادامه مدعی شد: «اشتباه سلیمانی در انتخاب محل استقرار نیروها بود. او در این زمینه ضعیف بود. ما در منطقه از برتری کامل اطلاعاتی و هوایی برخورداریم».

آیزنکوت اعتراف کرد که دشمنان اسرائیل «قاطعیت» زیادی نشان دادند، اما قدرت بالقوه نظامی آنها زیاد خوب نیست.

در روز 11 ژانویه، در سوریه اعلام شد که نیروی هوایی اسرائیل ضربه موشکی به حومه دمشق در نزدیکی فرودگاه بین المللی وارد آورد. این ضربه خرابی ببار آورد ولی قربانی انسانی برجای نگذاشت. اسرائیل این خبر را مورد تفسیر قرار نداده است.