کدخبر: ۲۶۲۲۴۵ لینک کوتاه

خطاب به کشورهای عربی و اسرائیل؛

پمپئو: زمان پایان دادن به دشمنی‌های کهنه فرا رسیده است

اقتصادنیوز؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به کشورهای عربی و اسرائیل گفت: «اکنون زمان آن رسیده است تا از دشمنی‌های کهنه به نفع خیر بزرگ‌تری در منطقه دست بردارید.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در سفر منطقه‌ای خود عربستان سعودی و قطر را به صلح با یکدیگر فرا خواند. 

پمپئو روز پنجشنبه گذشته طی سخنرانی در قاهره در تلاش برای بیان استراتژی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در خاورمیانه گفت: «اکنون زمان پایان دادن به دشمنی‌های کهنه فرا رسیده است». 

این دعوت بازتاب گسترده‌ای را در دوحه به دنبال خواهد داشت که پس از ابوظبی مقصد سفر پمئو قرار خواهد گرفت. 

آمریکا بیش از یک سال است که در راستای تمرکز بر مقابله با نفوذ ایران، به عنوان مهمترین هدف واشنگتن در منطقه تلاش می‌کند عربستان و قطر را به حل بحران موجود قانع کند. 

پمپئو در سفر منطقه‌ای خود، از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس که از سال ۲۰۱۷ گرفتار بحران داخلی است، دیدار خواهد کرد.

کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصردر ژوئن ۲۰۱۷ قطر را تحریم کرده‌اند. 

چهار کشور مذکور دوحه را به تلاش برای تقویت روابط با ایران به عنوان دشمن عربستان و حمایت از گروه‌های تروریستی افراطی متهم کرده‌اند. این در حالی است که قطر از همان زمان بر مشارکت خود در مبارزه با تروریسم تأکید کرده است. 

پمپئو در سخنرانی خود تاکید کرد که دولت آمریکا برای ائتلاف استراتژیک در خاورمیانه به منظور مقابله با خطرهای منطقه فعالیت می‌کند. 

وی افزود: «ما امروز از تمام این کشورها می‌خواهیم که حرکت جدیدی کرده و ما را در تقویت ائتلاف استراتژیک در منطقه یاری کنند». 

آمریکا در ماه آینده نشستی بین‌المللی را در لهستان با محوریت مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه برگزار خواهد کرد. 

وزیر خارجه آمریکا در ابوظبی در مصاحبه با خبرنگاران گفت که انجام چنین توافقی بسیار سخت است، ما از یک توافق سخت بین کشورهایی سخن می‌گوییم که باید تعهدات مهمی را ارائه دهند اما من معتقدم که حتما راهکاری برای این موضوع وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به کشورهای عربی و اسرائیل گفت: «اکنون زمان آن رسیده است تا از دشمنی‌های کهنه به نفع خیر بزرگ‌تری در منطقه دست بردارید. این در حالی است که آمریکا برای نزدیک کردن کشورهای عربی با اسرائیل به منظور اتحاد علیه ایران تلاش می‌کند». 

تلاش‌های واشنگتن با قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی دچار بحران بزرگی شد. 

در ریاض همه نگاه‌ها به دیدار احتمالی پمپئو با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دوخته شده است. این در حالی است که دیدار پیشین این دو مقام دولتی با لبخند، موجی از خشم طبقه سیاسی آمریکا را به دنبال داشته است.