گزارش جنجالی واشنگتن‌پست؛

اقدام مشکوک ترامپ؛ همه مستندات مذاکره با پوتین نابود شده‌است

کدخبر: 262352
اقتصادنیوز؛ روزنامه واشنگتن‌پست آمریکا در گزارشی جنجالی مدعی شد که طبق دستور دونالد ترامپ هیچ مستنداتی از دیدارهای وی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و محتوای این دیدارها وجود ندارد. ترامپ از مترجم خود خواسته است تحت هیچ شرایطی در باب جزئیات گفت‌وگوی وی با پوتین با دیگر مقامات دولت صحبت نکند و یادداشت‌ها را هم معدوم کند. به‌نظر می‌رسد این گزارش برگ تازه‌ای به تحقیقات رابرت مولر درباره پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بیافزاید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روزنامه واشنگتن‌پست در این گزارش مدعی شده است که گفت‌وگوهای فوق‌العاده طولانی بین پوتین و ترامپ دارای جزئیات زیادی است که مکتوم نگه داشته شده است.

یکی از مقامات دولت در واکنش به گزارش واشنگتن‌پست گفت: هیچ چیز ضبط شده‌ای در ۵ دیدار گذشته بین ترامپ با پوتین وجود ندارد.

در این راستا مقامات کنونی و سابق آمریکا در واکنش به چاپ مقاله در واشنگتن اذعان کرده‌اند که ترامپ از مترجم خود خواسته است تحت هیچ شرایطی در باب جزئیات گفت‌وگوی وی با پوتین با دیگر مقامات دولت صحبت نکند و یادداشت‌ها را هم معدوم کند.

واشنگتن‌پست در گزارش خود تاکید می‌کند که این رفتار ترامپ در بین روسای‌جمهور سابق این کشور معمول نبوده است و با هیچ استانداردی سازگار نیست. 

در دیدار ترامپ با پوتین در هامبورگ در سال ۲۰۱۷ که رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه آمریکا و یکی از مقامات ارشد کاخ سفید نیز حضور داشتند، به‌دنبال کسب اطلاعات بیشتر از مترجم ترامپ بودند و آنها در آنجا متوجه تلاش‌های رئیس‌جمهوری برای پنهان نگه داشتن محتوای مذاکرات شدند.

یکی از منابع در کاخ سفید که خواسته است ناشناس باقی بماند گفت که رکس تیلرسون قصد داشته سریع‌تر محتوای گفت‌وگوهای دو رئیس‌جمهور را به دست آورد تا در کنفرانس مطبوعاتی آن را برای خبرنگاران بخواند.

واکنش ترامپ و کاخ سفید

ترامپ روز شنبه گفت‌وگویی با شبکه فاکس‌نیوز داشت و در این زمینه توضیحاتی ارائه داد. او گفت: من نیز مانند بقیه روسای‌جمهور گفت‌وگو داشتم. شما با روسای‌جمهور بسیاری از کشورها نشست می‌گذارید. من نیز با بسیاری گفت‌وگو کرده‌ام. ما گفت‌وگوی خیلی خوبی داشتیم و در مورد اسرائیل و امنیت آن صحبت کردیم. البته صحبت‌های دیگر هم پیش آمد. من چیزی را پنهان نمی‌کنم.

یکی از سخنگویان کاخ سفید به واشنگتن‌پست گفته است که دولت دونالد ترامپ به‌دنبال عادی‌سازی روابط با روسیه بوده و قصد داشته پس از باراک اوباما با «سیاست شروع دوباره» ارتباط با روسیه را در دستور کار قرار دهد. این سخنگوی کاخ سفید به واشنگتن‌پست تاکید کرده است که ترامپ به هر حال بیشترین تحریم‌ها را به‌دلیل رفتار بد، علیه روسیه اعمال کرده است. 

سارا هاکبی سندرز، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید هم گفت که گزارش واشنگتن‌پست ظالمانه و نادرست است و تصریح کرد که ترامپ نسبت به پیشینیان خود در قبال روسیه بسیار سختگیرانه‌تر عمل کرده است.

سندرز افزود: دو سال است رسانه‌های لیبرال به‌دنبال این هستند که ثابت کنند بین ترامپ و روسیه یک تبانی شکل گرفته است و بر‌عکس باراک اوباما که اجازه داد دشمنان ما راحت در دنیا مطابق میل خود عمل کنند دونالد ترامپ نسبت به روسیه بسیار سختگیرتر بوده است.

برگی جدید در تحقیقات مولر و چالشی تازه با کنگره؟

گزارش واشنگتن‌پست درحالی منتشر شده است که گفته می‌شود تحقیقات رابرت مولر در آستانه نهایی شدن است و او به‌شدت دنبال یافتن سرنخی در جهت ارتباط بین کرملین و رئیس‌جمهوری آمریکا است. ترامپ البته هر نوع تبانی با روسیه را تکذیب کرده است. هنوز مشخص نیست مولر، درخواست گفت‌وگو با مترجم ترامپ را داشته باشد یا نه.

معمولا گفته‌ها و یادداشت‌های به‌دست آمده از این‌گونه جلسات، به شکل اسناد در آمریکا نگهداری می‌شود. اما مقام‌های آمریکایی گفته‌اند حتی در اسناد طبقه‌بندی‌شده هم جزئیات مفصلی از پنج تعامل‌ رو در روی ترامپ با پوتین ظرف دو سال گذشته وجود ندارد.

ماجرای پنهان‌کاری ترامپ اما زمانی حساس‌تر می‌شود که ترامپ پس از پایان جلسه به صراحت روسیه را از هرگونه دخالت در امور آمریکا مبرا کرد و به‌نوعی نیروهای اطلاعاتی آمریکا را مقصر در وضعیت به‌وجود آمده بین دو کشور معرفی کرد. 

کنفرانس خبری ترامپ با پوتین که بسیار خبرساز شده بود، موجب شد تا شماری از دموکرات‌های سنای پیشین از مترجم ترامپ بخواهند در جلسه برای ادای شهادت حاضر شود.

دموکرات‌ها می‌گفتند مترجمی که جملات ولادیمیر پوتین را در این دیدار برای ترامپ ترجمه کرده، به احتمال زیاد همزمان یادداشت‌هایی نیز از این گفت‌وگو برداشته است و می‌تواند اطلاعاتی حیاتی درباره گفت‌وگوهای آن دو ارائه دهد.

 در آن زمان باب کورکر، رئیس وقت کمیته خارجی سنا گفته بود که درحال بررسی این موضوع است و قصد دارد تحقیق کند که چنین درخواستی سابقه داشته است یا نه. در آن زمان وحدتی بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها شکل گرفته بود تا بتوانند به یادداشت‌های مترجم دست پیدا کنند. 

گفتنی است، روز پنج‌شنبه، پیش از اینکه گزارش واشنگتن‌پست منتشر شود، سناتور باب منندز، یکی از اعضای کمیته روابط خارجی سنا به سی‌ان‌ان گفته بود که نشستی با همتای خود از مجلس نمایندگان خواهد داشت. او می‌گوید اگر قدرت احضار داشت حتما مترجم ترامپ را احضار و درخواست می‌کرد که یادداشت‌های جلسه دیدار ترامپ با پوتین را تحویل دهد. 

از دست ندهید
بلیط هواپیما