کدخبر: ۲۶۳۱۴۱ لینک کوتاه

کنایه مکرون به ترامپ

رئیس‌جمهور فرانسه در یک سخنرانی در جمع نظامیان این کشور گفت فرانسه به حضور نظامی خود در غرب آسیا ادامه می‌دهد و خروج عجولانه از منطقه را اشتباه می‌داند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه بار دیگر با تصمیم آمریکا برای خروج نظامی از سوریه ابراز مخالفت کرد و گفت نظامیان فرانسوی به حضور نظامی در غرب آسیا ادامه می‌دهند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ماکرون که در یک پایگاه نظامی در جنوب فرانسه سخنرانی می‌کرد، گفت: «عقب‌نشینی از سوریه که توسط دوستان آمریکایی ما اعلام شد، نمی‌تواند ما را از هدف راهبردی که داشتیم، منحرف کند: از بین بردن داعش.»

فرانسه به بهانه مبارزه با داعش و در قالب ائتلافی که در سال ۲۰۱۴ به رهبری آمریکا شکل گرفت، ۱۲۰۰ نظامی در سوریه و عراق مستقر کرده است. ماکرون در واکنش به گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال پیروی فرانسه از آمریکا در خروج از سوریه، گفت: «نبرد هنوز تمام نشده است. ما باید وضعیت استقرار نظامی خود در جهان را مورد بازنگری قرار دهیم، [اما] باید به مشارکت در احیای ثبات [در خاورمیانه] متعهد بمانیم.»

وی سپس در کنایه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، گفت: «هرگونه عجله در خروج، یک اشتباه خواهد بود.»

ترامپ که در جریان رقابت‌های انتخاباتی از ماجراجویی‌های نظامی آمریکا در خارج از این کشور انتقاد کرده بود، ماه گذشته در تصمیمی غیرمنتظره دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را صادر کرد. او با بیان اینکه داعش به طور کامل شکست خورده، گفت مبارزه با باقی‌مانده‌های این گروه تروریستی باید بر عهده کشورهای همسایه سوریه باشد.

این تصمیم ترامپ با واکنش منفی متحدان غربی آمریکا روبرو شده است. فرانسه جزء اولین کشورهایی بود که از این تصمیم ترامپ انتقاد و اعلام کرد که به حضور نظامی در سوریه ادامه می‌دهد. این در حالی است که فرانسه برای این حضور نظامی نه از دولت سوریه و نه از شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوزی نگرفته است.