کدخبر: ۲۶۴۷۵۰ لینک کوتاه

SPV مطابق برنامه پیش می‌رود/ کنفرانس لهستان تأثیری بر SPV نخواهد داشت

اقتصادنیوز؛ مارک فیتزپاتریک، معاون اسبق وزارت خارجه امریکا معتقد است که کنفرانس ورشو دستاوردی عملی علیه ایران ندارد و می‌گوید: این کنفرانس تأثیری بر کانال مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران نخواهد داشت و این کانال مطابق برنامه ریزی صورت گرفته پیش خواهد رفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ پس از آنکه «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صراحتا اعلام کرد در کنفرانس ضد ایرانی ورشو شرکت نمی کند روسیه نیز موضع مشابهی را در خصوص این کنفرانس اتخاذ کرد و برخی رسانه ها نیز اعلام کردند که برخی از دیپلمات‌های اروپایی گمان می‌کنند که احتمال دارد این نشست لغو شود.

علاوه بر آن «جاناتان کوهن» نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل متحد هم، احتمالا در واکنش به انصراف شماری از کشورها از شرکت در این نشست، گفت قرار نیست نشست ورشو به محلی برای «بدنام کردن ایران» بدل شود، بلکه صرفا به چالش‌های پیش روی غرب آسیا می‌پردازد.

دیپلمات‌ها می‌گویند وزارت خارجه لهستان از وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواسته در کنفرانس ورشو شرکت کنند، اما دیپلمات‌های اروپایی گمان می‌کنند که ممکن است به واسطه میزان مشارکت اندک کشورها یا حضور آن‌ها با مقام‌های رده پایین، پمپئو در دقیقه ۹۰ این نشست را لغو کند.

کنفرانس ورشو تأثیری بر کانال مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران نخواهد داشت

«مارک فیتزپاتریک» معاون اسبق وزارت خارجه امریکا و مدیر فعلی برنامه خلع سلاح و منع اشاعه موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک (IISS)، درباره تغییر عنوان کنفرانس ورشو گفت: نام و عنوان کنفرانس زمانی تغییر کرد که مشخص شد که تعداد معدود و محدودی از کشورهای اروپایی در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

فیتزپاتریک ادامه داد: در واقع وقتی مشخص شد این کنفرانس جنبه ضد ایرانی دارد فقط تعدادی محدودی از کشورهای اروپایی برای شرکت در آن اعلام آمادگی کردند. «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده امریکا باید این موضوع را قبل از اینکه نام کنفرانس را اعلام کند درک می کرد.

وی درباره حضور یا عدم حضور اروپایی‌ها در این کنفرانس تصریح کرد: این کنفرانس هر ماهیتی داشته باشد و نام آن هر چه باشد، مشارکت کشورهای اروپایی به هر میزان و در هر سطحی هم که باشد مانع حمایت قوی آنها از برجام نخواهد شد. اما به هر حال عنوان و اسم این کنفرانس آثار و نتایج گمراه کننده ای می تواند داشته باشد و عاقلانه این است که عنوان آن تغییر کند.

معاون اسبق وزارت خارجه امریکا اضافه کرد: مشارکت کشورهای اروپایی در این کنفرانس اثری بر تعهد آنها در خصوص کانال مالی(SPV) با ایران ندارد. اما مشارکت کشورهای اروپایی به معنای این خواهد بود که به تقاضا و درخواست ترامپ پاسخی داده باشند.

فیتزپاتریک اظهار داشت: باز تأکید می کنم این کنفرانس تأثیری بر کانال مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران نخواهد داشت و این کانال مطابق برنامه ریزی صورت گرفته پیش خواهد رفت؛ اگرچه عملیاتی شدن این کانال مالی با تأثیر هم همراه بوده است.

مدیر برنامه خلع سلاح و منع اشاعه IISS در پایان گفت: تصور نمی کنم کنفرانس ورشو دستاوردهای عملی علیه ایران داشته باشد. این کنفرانس نیز سرنوشتی مانند نشست شورای امنیت پیدا خواهد کرد که ترامپ قصد داشت آنرا در اواخر فصل پاییز علیه ایران برگزار کند که منجر به انزوای واشنگتن شد.