هشدار فرانسه به اسرائیل درباره ماجراجویی در لبنان

کدخبر: 265277
اقتصادنیوز؛ ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه بعد از سخنان شنبه شب سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان ، به اسرائیل هشدار داد از ماجراجویی در لبنان دست بردارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «ژان ایو لودریان» در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی «معاریو» گفت: بسیاری از مقامات ارشد فرانسه همواره از تل آویو خواسته اند تا دستکم قبل از تشکیل دولت جدید در لبنان، از هرگونه اقدام نظامی علیه این کشور خودداری کند. فرانسه هفته گذشته در جریان سفر 'ریون ریولین' رئیس اسرائیل نیز این مهم را به وی گوشزد کرده بود. 

وزیر خارجه فرانسه با طرح ادعای ارسال تجهیزات نظامی از جانب ایران به حزب الله لبنان گفت: به تازگی فرانسه کمک های تسلیحاتی خود به ارتش لبنان را متوقف کرده است چرا که بر اساس برخی گزارش ها این تجهیزات در نهایت به دست حزب الله می رسید . آنچه که اکنون بسیار حائز اهمیت است، تشکیل دولت جدید لبنان به منظور خروج از بحران سیاسی این کشور است و این موضوع در دیدار با ریولین به وی تاکید شده است. 

لودریان گفت: بعد از انفجار تونل های حزب الله توسط ارتش اسرائیل، فرانسه همواره نگران تنش نظامی میان حزب الله و تل آویو بوده است چرا که اوضاع خاورمیانه بسیار متشنج است. 

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله شامگاه شنبه با اشاره به عملیات اسرائیل موسوم به «سپر شمال» در مرز با لبنان برای کشف و انهدام تونل های منتسب به حزب الله، گفت: حزب الله گذاشت تا اسرائیلی ها هرچه می خواهند درباره این عملیات سخن بگویند.

وی افزود: عملیات سپرشمال به رغم اعلام اسرائیل تمام نشده و حفاری ها هنوز ادامه دارد.

دبیرکل حزب الله وجود تونل ها در مرز لبنان با فلسطین اشغالی را تایید کرد، اما گفت : ملزم نیستیم که اعلام کنیم چه کسی و چه زمانی آنها را حفر کرده چرا که ما به سیاست «ابهام سازنده» متکی هستیم.

نصرالله افزود: برای ما جای تعجب داشت از اینکه اسرائیل در کشف تونل ها تاخیر داشتند.

دبیرکل حزب الله این تونل ها را قدیمی عنوان کرد و گفت که یکی از آنها مربوط به 13 سال پیش است و این مساله شکست اطلاعاتی اسرائیل را نشان می دهد.

وی همچنین خطاب به سران اسرائیلی گفت: هر تجاوزی را که از سوی اسرائیل چه به صورت جنگ یا ترور علیه عناصر حزب الله در لبنان و سوریه صورت بگیرد، پاسخ خواهیم داد.

سید حسن نصرالله خاطر نشان کرد که حزب الله موشک هایی با دقت نقطه زنی بسیار بالا در اختیار دارد که در هر زمانی که لازم باشد می تواند علیه هر هدفی از آنها استفاده کند.

تیتر یک
  • تعدیل قیمت در دو منطقه محبوب پایتخت

    اقتصادنیوز : مناطق ۴ و ۵ دو منطقه محبوب خریداران مسکن هستند که فایل های نوساز در میان فایل های پیشنهادی فروش این…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید