کدخبر: ۲۶۵۳۰۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تعیین تکلیف ارزهای واردکنندگان

اقتصاد نیوز: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است به منظور تسهیل کار فعالان اقتصادی کشور و امکان‌پذیر شدن رصد فعالیت‌ها، رتبه‌بندی بازرگانان ایرانی باید به عنوان یک اولویت جدی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در حاشیه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: ما در طول سال‌های گذشته با یک مشکل بزرگ به نام کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف روبه‌رو بوده‌ایم که در چارچوب آن افرادی با انجام فعالیت‌های اقتصادی بدون آنکه پیشینه‌شان مشخص باشد به اقتصاد کشور ضربه زده‌اند.

به گفته وی، در طول سال‌های گذشته ۳۰ هزار میلیارد تومان مالیات معوق حاصل از فعالیت همین بازرگانان یکبارمصرف به وجود آمده که امروز هیچ‌یک از نهادهای نظارتی امکان پیگیری آن را ندارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: با توجه به این شرایط بحث رتبه‌بندی بازرگانان اهمیتی جدی دارد تا مشخص شود چه افرادی با چه عملکردی اقدام به صادرات یا واردات کرده‌اند. وزارت صمت باید این موضوع را به طور جدی پیگیری کند و کنار گذاشتن رتبه‌بندی به هیچ عنوان مد نظر ما نیست.

پورابراهیمی به موضوع ارز اختصاص یافته به واردات در ماه‌های گذشته نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون مبلغ قابل توجهی ارز در این محل هزینه شده که هنوز تسویه نشده است. اینکه واردات به مواد اولیه یا کالاهای ضروری اختصاص یافته و چه عملکردی داشته است باید تعیین تکلیف شود و امیدواریم دولت در آینده نزدیک شرایط را برای مشخص شدن تکلیف این ارزها فراهم کند.