کدخبر: ۲۶۵۶۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
برد موشکی را کاهش ندادیم، فقط نمی‎خواهیم آن را افزایش دهیم

عضو هیأت رئیسه کمسیون امنیت ملی مجلس:

برد موشکی را کاهش ندادیم، فقط نمی‎خواهیم آن را افزایش دهیم

اقتصادنیوز؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‎گوید: ما برد موشکی را کاهش ندادیم، فقط نمی‎خواهیم آن را افزایش دهیم و همیشه گفته‎ایم که اقدامات موشکی ما دفاعی و بازدارنده ‎است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان اخیر علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اینکه ایران برد موشکی خود را افزایش نمی‎دهد، به ایرناپلاس می‎گوید: ما برد موشکی را کاهش ندادیم، فقط نمی‎خواهیم آن را افزایش دهیم، اما عقل، منطق و شرع می‎گوید تا جایی که بدانیم دشمن می‎خواهد به ما آسیب برساند، ما هم باید توان دفاعی داشته باشیم.

جمالی نوبندگانی

جمالی همچنین تصریح می‎کند: ما توانایی افزایش برد موشکی را داریم، اما همیشه گفته‎ایم که اقدامات موشکی ما دفاعی و بازدارنده‎ است. وقتی صدام ما را موشک‌باران کرد و ما موشک نداشتیم، اروپا موشکی در اختیار ما قرار نداد و گاهی هم صدام را پشتیبانی کرد. امروز هیچ تضمینی وجود ندارد که دیوانه‎ای دیگر مانند صدام پیدا شود که وقتی می‎بیند ما در حوزه دفاعی ضعیف هستیم، به ما حمله کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی اضافه می‎کند که جمهوری اسلامی از سال‎ها قبل، نشان داده‎ است که مهاجم نیست. الان هم ما فقط روی گزینه‎های دفاعی خودمان کار می‎کنیم.

او در ادامه توضیح می‎دهد: ما باید چند واقعیت را در نظر بگیریم. در حال حاضر تفاوت دیدگاه چندانی بین اروپا و آمریکا وجود ندارد، اما همین اختلافات سطحی هم که بین آمریکا و اروپا به‌وجود می‎آید، مانع از هماهنگی آن‎ها در مقابل جمهوری اسلامی نمی‎شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه می‎دهد: به‌ نظرم این اقداماتی که اخیراً توسط اروپایی‎ها به‌ویژه فرانسوی‎ها که از ابتدا نقش پلیس بد را ایفا کرده‎اند، انجام می‎شود ممکن است در آینده از سوی کشورهایی مانند آلمان و انگلیس پیگیری شود.

او همچنین معتقد است اروپایی‎ها هیچ اقدام مثبتی در رابطه با برجام انجام ندادند و نهایتاً ما را تحت‌فشار قرار خواهند داد. بعد از آن هم بحث‎های حقوق بشری مطرح می‎کنند. بالاخره آن‎ها اراده‎ای برای ایجاد یک ارتباط مناسب در مقابل اقدامات اعتمادساز جمهوری اسلامی در خصوص برجام، ندارند. حالا یا نمی‎خواهند یا نمی‎توانند یا فشار آمریکاست. از همین رو دائماً فرار رو به جلو دارند و مطالب دیگری را از ایران درخواست می‎کنند.

جمالی در ادامه می‎افزاید: اخیراً مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نزدیک به 10 میلیارد دلار اسلحه به یک کشور کوچک حوزه خلیج‎فارس فروخته‎ است. جمهوری اسلامی در منطقه‎ای قرار گرفته که 15 کشور در همسایگی آبی و خاکی‎ خود دارد. نیمی از کشورهای آن مانند افغانستان هستند که ناتو در آن مستقر است یا مانند عراق، کنترل کامل حکومتی ندارد. کشورهای جنوب ما هم ادعاهای ارضی نسبت به ما دارند. مرزهای غربی پاکستان‎ هم کنترل نشده‎ است. بنابراین ما در منطقه ملتهب خاورمیانه قرار دهیم. در دهه‌های اخیر هم ثابت شده است که ما همیشه مورد طمع بیگانگان هستیم. بنابراین از نظر دفاعی اقدامات مشروعی انجام می‎دهیم که شورای امنیت هم آن را تأیید کرده ‎است.

روز گذشته علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن‌ که در دانشگاه علم و صنعت گفت که ایران هیچ‌گونه تنگنای علمی و اجرایی برای افزایش برد موشک‌های نظامی نداشته و صرفاً بر اساس دکترین دفاعی خود کنار تلاش مستمر برای ارتقای دقت، اراده‌ای برای ارتقای برد موشک‌ها ندارد.

پیش از این ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز به جمهوری اسلامی گفته بود که در صورت بی‌نتیجه بودن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیک ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند.