کدخبر: ۲۶۶۷۳۷ لینک کوتاه

سناتورهای دموکرات لایحه‌ای علیه دیوار مرزی ارائه کردند؛

آغاز دور جدید جنگ ترامپ و دموکرات‌ها

اقتصادنیوز؛ سناتورهای دموکرات آمریکا لایحه‌ای را ارائه کرده‌اند تا مانع استفاده بودجه نظامی و امدادی پنتاگون برای ساخت دیوار مرزی شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ این لایحه از سوی سناتورهای دموکرات مطرح شده و مانع استفاده از بودجه پروژه‌های غیرنظامی سپاه مهندسی ارتش آمریکا و بودجه عمرانی ارتش در ساخت موانع در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک بدون مجوز قانونی از سوی کنگره در صورت اعلام وضعیت اضطرار ملی می‌شود.

تام یودال، سناتور دموکرات اظهار کرد، در حالی که اعلام وضعیت اضطراری برای ساخت دیوار مرزی در دادگاه به چالش کشیده خواهد شد، "کنگره نباید منتظر اقدام دادگاه باشد".

وی افزود: ما باید دست به کار شویم و نقش خود را به عنوان شاخه‌ای هم رده با دولت اعمال کنیم. باید از دور زدن کنگره از سوی رئیس جمهور و حمله به سرمایه‌های حیاتی با اعلام وضعیت اضطراری ملی توجیه‌نشدنی و دارای انگیزه سیاسی‌ای که بر پایه واقعیت نیست، جلوگیری کنیم.

به گزارش پایگاه خبری هیل، مارتین هینریش، سناتور دموکرات نیز اظهار کرد، این لایحه از استفاده "سرمایه‌هایی که به ساخت‌وسازهای نظامی حیاتی و واکنش به بلایای طبیعی اختصاص داده شده"، برای ساخت دیوار مرزی در صورت اعلام وضعیت اضطراری جلوگیری می‌کند.

بیش از ۱۰ دموکرات از جمله یودال و هینریش لایحه "اعمال محدودیت علیه اعلام وضعیت اضطراری غیرقانونی" را مطرح کرده‌اند.

کامالا هریس، و کوری بوکر، دیگر سناتورهای دموکراتی هستند که از این طرح حمایت کرده‌اند و هر دوی آن‌ها قصد نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ۲۰۲۰ را دارند.

دونالد ترامپ به رغم انتقادات مطرح شده علیه اعلام وضعیت اضطراری ملی برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک، همچنان این گزینه را در نظر دارد.

او اظهار کرده که در سخنرانی سالانه خود درباره برنامه‌هایش در این خصوص نیز صحبت خواهد کرد و به خبرنگاران گفته است این سخنرانی را "به دقت گوش کنند".