کدخبر: ۲۶۷۱۳۵ لینک کوتاه

سازمان ملل هم ادعاهای محمدبن سلمان رانپذیرفت

اقتصادنیوز: درحالیکه محمدبن سلمان ولیعهد عربستان در هفته‌های اخیر به صور گوناگون تلاش کرده است که قتل خاشقجی را غیر حکومتی نشان دهد؛ سازمان ملل نیز این ادعاها را نپذیرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بازرس ویژه سازمان ملل در پرونده ترور جمال خاشقچی، در بیانیه‌ای اعلام کرد این قتل توسط مقامات حکومت سعودی برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش راشاتودی، بازرس ویژه سازمان ملل در پرونده ترور جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی با انتشار بیانیه‌ای تأیید کرد مقامات حکومت عربستان این قتل را طرح‌ریزی کرده‌اند.

اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اعدام‌های خودسرانه  برای بررسی پرونده ترور جمال خاشقچی به همراه یک تیم قضایی و جنایی از هفته پیش در ترکیه حضور دارد.

جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس واشنگتن پست، دوم ماه اکتبر سال گذشته میلادی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. مقامات سعودی دو هفته بعد بالاخره پذیرفتند که خاشقچی در این کنسولگری به قتل رسید و جسدش همانجا مثله شد. ریاض اصرار دارد این قتل هیچ ارتباطی با خانواده سلطنتی سعودی به ویژه محمد بن سلمان ندارد، اما دولت ترکیه تأیید کرده که این جنایت با دستور بالاترین مقام حکومت عربستان صورت گرفته است، اما آن شخص پادشاه این کشور نیست.

در بیانیه اگنس کالامارد همچنین از اقدامات عربستان در تضعیف تلاشهای ترکیه برای روشن‌شدن ابعاد این جنایت انتقاد شده است. به گفته کالامارد، تیم تحقیقاتی او «نوارهای صوتی وحشتناک و آزاردهنده» مربوط به لحظات قتل خاشقچی را بررسی کرده‌اند. این نوارهای صوتی را نیروهای امنیتی ترکیه در اختیار تیم تحقیاتی سازمان ملل قرار داده‌اند.