کدخبر: ۲۶۷۷۶۹ لینک کوتاه

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان کدامند؟

اقتصاد نیوز:در این مطلب به معرفی بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان می پردازیم. پس اگر قصد اشتغال در خارج از ایران را دارید، در ادامه با ما همراه باشید.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از کلیک، امروزه پیدا کردن کشوری مناسب برای کار در خارج از ایران به یکی از دغدغه های مهم تبدیل شده است. اغلب افراد به دنبال کشوری هستند که علاوه بر داشتن رونق اقتصادی و بازار کار مناسب، از امنیت و سطح رفاهی بالایی برخوردار باشد.

در ادامه این مطلب به معرفی کشورهایی می پردازیم که تقریبا تمام فاکتورهای موردنظر را دارند و می توانند گزینه بسیار خوبی برای مهاجرت کاری ایرانیان باشند. نکته قابل توجه آن است که در اغلب کشورهای پیشرفته و بزرگ، اخذ پیشنهاد کاری از سمت یک کارفرمای معتبر حرف اول را برای مهاجرت می زند.

کانادا

کانادا جزو آن دسته از کشورهایی است که مسیر پیشرفت را برای مهاجرین هموار ساخته است. حدود سه چهارم افرادی که مشغول کار در شهرهای مختلف کانادا هستند، از شرایط حرفه ای، رفاهی و فرهنگی رضایت کامل دارند. مردم این کشور بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. به همین خاطر حدود ۷۰ درصد از مهاجران توانسته اند به زودی با مردم و محیط مأنوس شده و خود را به خوبی با جامعه وفق دهند.

بازار کار مشاغل عمومی و تخصصی در کانادا گرم است و تقریبا برای هر مهارتی یک فرصت شغلی بسیار مناسب وجود دارد. افرادی که دارای مدرک TEFL یا TESOL هستند به راحتی می توانند در کلان شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور به تدریس زبان انگلیسی بپردازند. با توجه به پیشرفت مخابرات و صنعت فیلم سازی کانادا در سال های اخیر، اشتغال در صنعت رسانه نیز با پیشرفت چشمگیری مواجه شده است. میزان دستمزد کارهای پاره وقت نیز نسبتا بالاست اما در چنین مشاغلی هزینه مسکن و خورد و خوراک تماما به عهده شخص است.

عمان

عمان کشوری کوچک در حوزه خلیج فارس بوده که جزو بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان به شمار می رود. این کشور به لحاظ توازن کار و زندگی در جایگاه نهم جهان قرار دارد. حدود ۴۳ درصد از کل مهاجرین عمان به دلایل کاری وارد این کشور می شوند که ۲۵ درصد آن ها خودشان کار پیدا می کنند، ۱۱ درصد به استخدام شرکت های محلی در می آیند، ۵ درصد توسط کارفرمایان به خارج از عمان فرستاده می شوند و ۲ درصد نیز کسب و کار خودشان را راه می اندازند.

به طور کلی کسانی که دارای تخصص و مهارت کافی باشند، به راحتی می توانند در عمان مشغول به کار شوند. میانگین ساعات کاری در این کشور برابر با ۴۳٫۵ ساعت در هفته بوده که از میانگین جهانی (۴۴٫۳) کمی پایین تر است.

نروژ

کشور نروژ به لحاظ امنیت شغلی رتبه اول را در جهان داشته و جزو بهترین کشورها برای مهاجرت کاری است. این کشور زیبا علاوه بر بازار کار پر رونق و اقتصاد قدرتمند، از سطح رفاهی بسیار بالایی برخوردار است. توازن بین زندگی و کار اهمیت زیادی در نروژ دارد و میانگین ساعات کاری در هفته برابر با ۴۲٫۹ ساعت است.

اغلب محیط های کاری در نروژ دارای فضایی گرم و دوستانه هستند. میزان درآمد سالانه ۱۲ درصد مهاجران نیز بیش از ۱۵۰ هزار دلار است. با این حال به علت بالا بودن مخارج و هزینه زندگی، عده بسیاری از میزان دستمزد خود رضایت چندانی ندارند.

اسپانیا

اسپانیا یکی دیگر از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری است که در سال ۲۰۱۹ توانسته جایگاه دوم را در وبسایت GoAbroad.com به دست آورد. برنامه های کاری متعددی در اسپانیا وجود دارند که طبق آن افراد می توانند به مدت ۱ الی ۲ سال در این کشور اقامت داشته باشند.

کسانی که به زبان اسپانیایی مسلط هستند، از مزیت بیشتری نسبت به سایر رقبای خود برخوردارند. البته برای کار در بخش های گردشگری، پرستاری (از کودک) و تدریس زبان انگلیسی، چندان نیازی به این زبان نخواهید داشت. در اسپانیا رقابت بر سر مشاغل پر درآمد بسیار بالاست؛ پس اگر قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید، بهتر است هر چه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید.

نیوزیلند

کشور زیبا و خوش آب و هوای نیوزیلند یکی دیگر از گزینه های مناسب برای مهاجرت کاری به شمار می رود. البته هر چند که موقعیت های کاری بسیاری در نیوزیلند وجود دارند اما یافتن حرفه ای ثابت، بدون داشتن پیشنهاد شغلی معتبر، کمی دشوار است.

افراد معمولا در ابتدای مهاجرت خود به نیوزیلند به کارهای موقت اشتغال می یابند؛ کارهایی همچون مهمانداری، خدمات و امور گردشگری که به ویژه در ایام تعطیلات از رونق بسیاری برخوردارند. اما افرادی که در زمینه حسابداری، امور مالی، ساخت و ساز، علوم پزشکی و کشاورزی تخصص دارند، می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند؛ چراکه در این حوزه ها تقاضا بسیار و نیروی انسانی کم است.

حدود ۷۳ درصد مهاجران در مشاغل تمام وقت فعالیت دارند و با میانگین ۴۲٫۳ ساعت کار در هفته، اغلب از توازن بین کار و زندگی راضی هستند. درآمد سالیانه افراد نیز عموما بیش از ۱۵۰ هزار دلار است.

آلمان

کشور آلمان سال هاست به سبب شرایط اقتصادی مناسب، بازار کار پر رونق و میزان درآمد بالا، در فهرست بهترین کشورها برای مهاجرت کاری قرار می گیرد. جالب آنکه نرخ بیکاری در آلمان نسبت به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مراتب کمتر است.

درآمد سالانه مهاجران در آلمان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان بوده و میانگین ساعات کاری نیز تنها ۲۶ ساعت در هفته است؛ یعنی ۱۸٫۳ ساعت کمتر از میانگین جهانی! احتمالا به همین خاطر است که بیش از ۷۰ درصد افراد از شرایط رفاهی و حرفه ای خود رضایت کامل دارند. آلمان همچنین مکان بسیار مناسبی برای یادگیری مهارت های مختلف بوده و در زمینه کارآفرینی رتبه اول را در جهان دارد.

استرالیا

استرالیا یکی دیگر از محبوب ترین و بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان محسوب می شود. این کشور اقتصاد رو به رشدی دارد و توانسته بحران های مالی اخیر را با موفقیت پشت سر بگذارد. میزان درآمد سالانه مهاجران تقریبا بالا و برابر با ۱۰۲۸۱۳ دلار استرالیا است. شاید بتوان گفت که این کشور بهترین مکان برای افرادی است که علاقه مند به فعالیت در مشاغل موقتی همچون مهمانداری، خدمات و امور گردشگری هستند.

کارهای فنی مثل نجاری، ساخت و ساز، برقکاری و آرایشگری بازار کار مناسبی در استرالیا دارند. صنعت کشاورزی استرالیا نیز مانند نیوزیلند از رونق بسیار خوبی برخوردار است. با این که کار در این صنعت چندان ساده نیست، اما کارکنان می توانند از داشتن اقامتگاه و خورد و خوراک مناسب اطمینان کامل داشته باشند.