وحشت مردم سرابله ایلام از غرش اسرارآمیز زمین در ساعت 11 دیشب

کدخبر: 267827
اقتصادنیوز: برخاستن صدای مهیبی از اعماق زمین در اخرین ساعت سه شنبه شب اهالی شهر سرابله مرکز شهرستان چرداول در 35 کیلومتری مرکز استان ایلام را هراسان کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا این صدا که حدود ساعت 23 امشب سرابله را به لرزه دراورد موجب وحشت و نگرانی اهالی این شهر 25 هزار نفری در شمال مرکز استان ایلام شده است.

اهالی سرابله که از ماه ها پیش شنیدن صداهای مبهمی از دل زمین، زمینه نگرانی انان را فراهم اورده است امشب این صدا را به غرشی که به طور معمول بازلزله شنیده می شود تعبیر کرده و سراسیمه از منازل خارج شدند.

انان اکنون نگران احتمال بروز زمین لرزه شده اند احتمالی که برخلاف سکوت منابع علمی و رسمی تشخیص زلزله ، شبکه های اینترنتی ان را دستمایه خود و نگرانی مردم قرار داده اند.

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام در گفت وگو با ایرنا با ابراز اطمینان از اینکه این صدا به هیچوجه مربوط به زلزله نیست مردم را به ارامش و توجه نکردن به شایعه های بی مبنا فراخواند.

سعید رضا کریمیان گفت: مراکزی مانند ژئو فیزیک تهران و همچنین مرکز لرزه نگاری با وجود بررسی موضوع ، بروز زمین لرزه را در سرابله ثبت نکرده اند. 

وی خاطر نشان کرد: لرزش و بروز صدا و تکان‌های پی‌درپی اعماق زمین در محدوده سرابله در ماه های گذشته امری عادی و تکراری بوده است.

وی از مردم خواست که به شایعه های تشویش افرین و کذب توجه نکند.

**انتقاد از منابعی که بی زلزله دل می لرزانند 

مدیر کل مدیریت بحران استان ایلام با انتقاد از انتشار خبرهای غیر مسئولانه وکذب در فضای مجازی که موجب تشویش بی مورد اذهان عمومی شده اند مردم و رسانه ها را به دریافت خبر و اطلاعات از مبادی موثق و رسمی فرا خواند.

نگرانی مردم سرابله در زمینه ای از رویدادهای مبهم زمین شناسی درماه های گذشته مبنی بر شنیدن مداوم صدا از اعماق زمین شکل گرفته است که به اظهار مسئول مهار بحران استان برخی منابع اینترنتی نیز امشب به ان دامن زدند.

بعد از زمین لرزه ۲۱ آبان سال گذشته سرپل ذهاب -با حدود 100 کیلومتر فاصله با چرداول - زمین سرابله نیز به صدا درامد و از ان وقت تاکنون اهالی به طور مستمر از شنیدن صداهای مبهمی از اعماق زمین ابراز اهالی نگرانی کرده اند.

در ابتدای پدیدار شدن صدای زمین در سرابله ، تیم‌های تحقیقاتی به منظور مطالعه این پدیده‌ از سوی ارگان‌های مرتبط از جمله پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور به منطقه اعزام شده‌اند که نتیجه کلی تحقیق انان هرنوع ارتباط این صداها با زمین لرزه را نفی می کند. 

از جمله انکه علی اژدری مدیر کل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی جنوب باختری کشور اعلام کرد: این صداها منشا زمین‌لرزه‌ای ندارند و احتمالاً ناشی از ریزش حفرات انحلالی در زیر زمین است که بر همین اساس در ادامه با مطالعات انجام شده توسط مهندسان مشاور تعدادی از زون‌های کارستی در مناطقی از شهر شناسایی شدند. 

سرابله مرکز شهرستان 60 هزارنفری چرداول در 35 کیلومتری شمال ایلام قرار دارد.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید