کدخبر: ۲۶۷۸۸۷ لینک کوتاه

آمریکا به دنبال ۴۰ تن طلا در دست عناصر داعش در شرق سوریه

اقتصادنیوز: دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که ائتلاف آمریکا در تلاش است، سرکرده‌ها و عناصر داعش را که در دیرالزور سوریه محاصره هستند، وادار کند که تسلیم شوند و هدف این ائتلاف، تصاحب ۴۰ تن طلا و میلیونها دلاری است که در دست عناصر داعش قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، درگیری بین شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» با گروه تروریستی داعش در شرق فرات واقع در استان دیرالزور همچنان ادامه دارد.

گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- گزارش داد که داعش همچنان در تلاش است که بتواند در شرق فرات باقی بماند و در حال حاضر در مساحتی کمتر از دو کیلومتر مربع محاصره شده است.

دیدبان با اشاره به تداوم بمباران مواضع داعش توسط ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا و نیروهای کُرد، تأکید کرد که هدف این است که عناصر داعش تسلیم شوند، ولی عناصر و سرکرده‌های داعش که در این منطقه حضور دارند، تا کنون تسلیم نشده‌اند و برای عقد معامله‌ای در تلاشند که بتوانند از این منطقه خارج شوند.

این ادعای دیدبان در حالی مطرح می‌شود که مخالفان دولت سوریه 20 بهمن ماه جاری اعلام کردند (+) که ائتلاف آمریکا و شبه نظامیان کُرد با عناصر باقی‌مانده داعش در شرق سوریه به توافق رسیده‌اند که این عناصر کرانه شرقی رود فرات را ترک کنند.

آمریکا و چند کشور محدود هم‌پیمان آن، در آگوست 2014 (مرداد 1393) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، ائتلافی را در خارج از چارچوب سازمان ملل متحد و بدون هماهنگی با دولت سوریه، تشکیل دادند.

این ائتلاف بارها مواضع ارتش سوریه و منازل غیر نظامیان سوری را به بهانه مبارزه با داعش بمباران کرده است که آخرین مورد آن، بمباران یک اردوگاه در منطقه شرق فرات بود که در پی آن 70 غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

دیدبان در ادامه به نقل از منابعی که آنان را موثق می‌خواند، گزارش داد که ائتلاف آمریکا عمدا منطقه‌ای را بمباران می‌کند که سرکرده‌های داعش در آن حضور دارند تا این افراد تسلیم، و وارد مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان کُرد شوند.

به گفته این منابع، «در منطقه‌ای که در آن فرماندهان و عناصر داعش حضور دارند، 40 تُن طلا و دهها میلیون دلار وجود دارد که در اختیار این گروه باقی مانده است».

این گروه همچنین تأکید کرد که این حجم از طلا از همه مناطقی گردآوری شده است که داعش قبلا آن را اشغال کرده بود و «بخشی از این مقادیر طلا، از مناطق تحت سیطره این گروه، از طریق میانجیهای ترکیه‌ای و فرماندهان این گروه که با مسئولان و سرویس اطلاعاتی ترکیه روابط مستحکمی داشتند، به ترکیه انتقال یافته است».

دیدبان بر این باور است که تلاش ائتلاف آمریکا برای تسلیم شدن عناصر داعش این است که بتواند مقادیر زیاد طلا و دلارهای در دست عناصر داعش را تصاحب کند.

در حال حاضر، عناصر داعش شمار زیادی از غیر نظامیان را به عنوان سپر انسانی گروگان گرفته‌اند و به خاطر بمبارانهای گسترده ائتلاف آمریکا، نگرانیهای زیادی در خصوص حفظ جان این افراد وجود دارد.