کدخبر: ۲۶۸۰۵۲ لینک کوتاه

ابراز خرسندی آمریکا از رای دادگاه لاهه

اقتصادنیوز: وزارت خارجه آمریکا رای روز چهارشنبه دیوان بین المللی دادگستری در پرونده شکایت ایران از این کشور را پیروزی ایالات متحده دانست و گفت: ایران نباید به سوء استفاده از این دادگاه بین المللی ادامه دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا که عصر امروز در ارتباط با پرونده مصادره 2 میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی ایران صادر شد، آمده است: امروز دیوان بین المللی بسیاری از درخواست های ایران را نپذیرفت و این یک پیروزی برای آمریکا است. 

آمریکا در این بیانیه، ایران را به تحریف و سوء استفاده از دادگاه بین المللی برای جلوگیری از مجازات عاملان کشتار آمریکایی ها در سال 1983 در لبنان متهم کرد. 

وزارت خارجه امریکا در این بیانیه افزوده است: در حالی که مخالف آن هستیم که دادگاه به خواسته های ایران رسیدگی کند اما خوشحالیم که دادگاه تلاش ایران برای تحمیل پیمان مودت را رد کرد. 

این بیانیه ادامه می دهد: همانگونه که روشن کردیم، پیمان دوستی 1955 هرگز نباید دربرگیرنده اقدامات بد ایران باشد. ایران نباید مجاز به ادامه سوء استفاده از پروسه قضایی دادگاه بین المللی برای اهداف سیاسی و تبلیغاتی باشد. 

وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه به شدت به حمایت از قربانیان تروریسم و مقاومت در برابر تلاش های ایران برای جلوگیری از بازپرداخت قانونی خود ادامه خواهد داد، افزوده است: ما با کسانی هستیم که می خواهند ایران را پاسخگو نگهدارند و تلاش های خود را برای افزایش فشار بر رژیم ایران ادامه دهند. 

در ادامه ادعاهای این بیانیه آمده است: ما امیدواریم که رهبران ایران متوجه شوند که تنها راه برای اطمینان از آینده ای مثبت برای کشورشان، پایان دادن به کمپین اقدامات تروریستی و مخرب خود در سراسر جهان است. 

این ادعا در شرایطی است که بر مبنای بیانیه روز چهارشنبه دادگاه لاهه، این دیوان خود را حائز صلاحیت لازم برای ادامه پیگیری و بررسی پرونده دانسته است.

دیوان لاهه پیشتر هم در پرونده ای مجزا درخصوص شکایت ایران از تحریم های ضدانسانی آمریکا که با تکیه برعهدنامه مودت دو کشور مطرح شده بود، رای به تعلیق تحریم ها در حوزه های دارویی، وسایل پزشکی، غذایی و هوانوردی داده بود.