کدخبر: ۲۶۸۸۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
سوال از رئیس‌جمهور به جای استیضاح؟

سوال از رئیس‌جمهور به جای استیضاح؟

اقتصادنیوز: به نظر می‌رسد سوال از رئیس‌جمهور دوباره در مجلس کلید می‌خورد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، روز گذشته طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه و تدوین شده است.حجت الاسلام مجتبی ذوالنوری نماینده قم و عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی درباره این طرح داد.

به گفته ذوالنوری طرح استیضاح رئیس جمهور دارای ۱۴ محور ازجمله عدم برخورد با بیکاری، سومدیریت در کنترل بازار ارز، وارد آمدن خسارت به منافع ملی، سومدیریت در کنترل قیمت کالاها و... است.

اما بعد از صحبت های ذوالنوری واکنش های منفی از سوی اعضای هر سه فراکسیون نمایندگان ولایی، مستقلان و امید نسبت به این طرح به قدری زیاد بود که از شکست این طرح حکایت می کرد.

جبار کوچکی نژاد گفت: هنوز طرحی برای امضای نمایندگان بیرون نیامده است، صحبتی را یکی از آقایان در رابطه با استیضاح رئیس جمهور داشت اما به جمع بندی نرسید. فعلا نیز بحث است که طرح سوال باشد یا اسیتضاح. چون معتقدیم این طرح به سئوال تبدیل شود بهتر است.

وی درباره خبر ذوالنوری از جمع آوری 10 امضا برای طرح استیضاح رئیس جمهور اظهار کرد: خیر، امروز هم به او گفتیم اگر طرحی است باید به سمت سئوال برویم. در واقع 10-15 محور نوشته و بعد بحث شد که این موارد در قالب سئوال مطرح شود یا استیضاح؟ که هنوز تصمیم نهایی نگرفتیم و به همین علت کار متوقف شد تا بنشینیم و جمع بندی کنیم.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در پاسخ به این سئوال که آیا علت توقف طرح استیضاح رئیس جمهور توصیه های خارج از مجلس بود؟ یادآور شد: خیر، هیچ فشار و توصیه خارج از مجلس به مان نشد. همین جمع تصمیم گرفتند که پیگیری طرح را متوقف کنند.

وی درباره اعتقاد برخی نمایندگان به بی نتیجه بودن طرح سئوال از رئیس جمهور اظهار کرد: سئوالی که از آقای روحانی مطرح شد، خیلی اثر داشت، در آن مقطع اوضاع حوزه ارز و تصمیمات اقتصادی نابسامان بود و این سئوال باعث شد که دولتی ها نسبت به تصمیمات خود عقب نشینی کنند.

کوچکی نژاد درباره میزان موفقیت در جمع آوری حدنصاب 74 امضا برای طرح سئوال از رئیس جمهور گفت: معتقدم مجلس نسبت به دفعه قبل، این دوره خیلی بیشتر آماده سئوال از رئیس جمهور است و راحت تر می توان از نمایندگان امضا گرفت.

در همین رابطه: 

طرح استیضاح و عدم کفایت حسن روحانی با ۱۴ محور کلید خورد +جزئیات

استیضاح حسن روحانی متوقف شد