کدخبر: ۲۶۸۸۸۱ لینک کوتاه

ونزوئلا نمایندگان پارلمان اروپا را راه نداد/ اخراج از فرودگاه

اقتصادنیوز: یک گروه از نمایندگان پارلمان اروپا که به دعوت مجلس ملی ونزوئلا به این کشور سفر کرده بودند، روز یکشنبه قبل از ورود به پایتخت، از فرودگاه بین‌المللی کاراکاس اخراج شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورنیوز، استبان گونزالس، نماینده پارلمان اروپا از گروه راست‌ میانه «حزب مردم اروپا» با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد ماموران امنیتی پاسپورت‌های این هیات سیاسی را در بدو ورود به فرودگاه، توقیف کردند.

خوان گوآیدو، رئیس مجلی ملی ونزوئلا ماه گذشته خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بلافاصله این سیاستمدار ۳۵ ساله را به‌عنوان رئیس دولت موقت این کشور به رسمیت شناخت. پس از آن، بسیاری از دولت‌های محافظه‌کار و راست‌گرای آمریکای مرکزی و جنوبی، کانادا و بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا هم با درخواست استعفای نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری «قانونی» ونزوئلا، آقای گوایدو را رئیس جمهوری ونزوئلا شناختند.

استبان گونزالس در فایل ویدیویی خود درباره شکل برخورد ماموران امنیتی با هیات نمایندگی پارلمان اروپا گفت: «مساله این نیست که به ما اجازه ورود نداند؛ مساله این است که به خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اجازه نمی‌دهند با هیچ شخصیت خارجی دیدار کند.»

هیات پارلمانی اتحادیه اروپا، نخستین گروه خارجی است که تلاش کرده تا با رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار کند.

با وجود حمایت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای همپیمان آن‌ها از آقای گوایدو، روسیه، ایران و ترکیه از نیکلاس مادورو حمایت می‌کنند.

با وجود درخواست‌های ایالات متحده، ارتش ونزوئلا هم همچنان به رئیس دولت بولیواری این کشور وفادار است.

نیکلاس مادورو هفته پیش در مصاحبه اختصاصی با یورونیوز گفت تلاش مخالفان برای تغییر رژیم در این کشور، شکست خورده است.