کدخبر: ۲۶۹۰۲۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش‌ها به طرح استیضاح رئیس‌جمهوری

اقتصادنیوز؛ روز گذشته یک خبرگزاری منتقد دولت روحانی خبری مبنی بر استیضاح حسن روحانی منتشر کرد. مجتبی ذوالنوری نماینده قم و عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی درباره این طرح داد و اعلام کرد طرح استیضاح رئیس جمهور دارای ۱۴ محور از جمله عدم برخورد با بیکاری، وارد آمدن خسارت به منافع ملی، سوء مدیریت در کنترل بازار ارز و قیمت کالاها و... است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ در پی انتشار خبری مبنی بر طرح استیضاح رییس جمهوری از سوی برخی نمایندگان فراکسیون ولایی مجلس و اعلام توقف آن، رسانه های نزدیک به هر دو طیف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا با توجه به شرایط فعلی داخلی و خارجی کشور این اقدام را به مصلحت نظام ندانستند.

برخی شخصیت‌ها و جریان‌های حاضر در مجلس واکنش نشان دادند که در همین راستا سیدحسین‌نقوی‌حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی به محض انتشار این خبر اعلام کرد که موضوع فراکسیونی نیست و تعدادی از نمایندگان بر اساس نظر شخصی موضوع را دنبال می‌کنند. 

بررسی روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب با اعلام اینکه این نخستین‌بار نیست که ذوالنور و هم‌مسلک‌هایش علیه دولت آقای روحانی و شخص رئیس‌جمهور اقدام می‌کنند نوشتند: در شرایطی که کشور در تنگنای اقتصادی و فشار تحریمی دشمنان قرار دارد و توقع همدلی و همراهی از همه جریانات فکری و جناح‌های سیاسی وجود دارد، برخی نمایندگان و رقبای دولت با وجود تاکیدات و توصیه‌های رهبری، به جای اقدامات وحدت آفرین که بتواند بخشی از فشارهای تحریمی را از دوش دولت بردارد، اقدام به جمع آوری امضا برای عدم کفایت رئیس جمهوری کرده‌اند. 

این رسانه ها همچنین زمان طرح استیضاح با توجه به اوضاع کشور را مناسب ندانستند و نوشتند: با توجه به شرایطی کنونی، بیشتر از هر چیزی نیاز به اتحاد و انسجام داریم و استیضاح رئیس جمهور در این مقطع زمانی به هیچ عنوان به مصلحت نظام و کشور نیست.

«بی تاثیری بر اوضاع کشور» و «ایجاد اتحاد ملی» از دیگر محورهای به کار گرفته شده از سوی رسانه های اصلاح طلب است.

عبارت های کانونی از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از: «عمر کوتاه یک طرح»؛ «خبر جمع‌آوری امضا برای استیضاح رییس‌جمهور از میان پچ‌پچ‌های نمایندگان به گوش رسید»؛ «ظاهرا برخی که ادعای حرکت در مسیر انقلاب دارند در عمل به نحو دیگری رفتار می کنند که سنخیتی با ادعاهایشان ندارد»؛ «پروژه استیضاح رئیس جمهور در تکمیل پازل تضعیف دولت مخالفان پاستور است»؛ «لجبازی کودکانه دلواپسان»؛ «تسویه حساب دروغـین»؛ «طرح اخیر اسـتیضاح رئیس جمهور توسـط تعداد انگشـت شـماری از نماینـدگان دلواپـس اصولگـرا»؛ «استیضاح روحانی نیامده متوقف شد»؛ « هر دم از این باغ بری می‌رسد!»؛ «طومارنویسی برای استیضاح روحانی»؛ «استیضاح؛ سلیقه شخصی یا موقعیت ناشناسی»؛ طرح استیضاح روحانی کلیدنخورده، کرکره‌اش پایین کشیده شد؛ «با استیضاح رئیس‌جمهور چه اتفاقی می خواهد بیافتد؟»؛ «استیضاح رئیس جمهور در این مقطع زمانی به هیچ عنوان به مصلحت نظام و کشور نیست».

رسانه های اصولگرا هم با اعلام اینکه استیضاح رئیس جمهور به چند دلیل کاری نادرست بوده و زمان طرح آن با توجه به اوضاع کشور مناسب نبوده عنوان داشتند: طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور در شرایط کنونی در بعد داخلی و بین‌المللی نتیجه خاصی برای کشور نخواهد داشت و حتی ممکن است به گفته آنها به تنش‌های سیاسی در کشور دامن بزند.

واکنش رسانه های اصلاح طلب

طرح استیضاح روحانی توسط دلواپسان

روزنامه اعتماد با تیتر «عمر کوتاه یک طرح» نوشت: این اولین‌بار نیست، طرح استیضاح حسن روحانی از سوی مخالفانش بر سر زبان‌ها می‌افتد. همین چند ماه پیش بود که خبر جمع‌آوری امضا برای استیضاح رییس‌جمهور از میان پچ‌پچ‌های نمایندگان به گوش رسید. موضوعی که هر چند به نظر می‌رسید برخی نمایندگان فراکسیون ولایی (اصولگرایان) صحنه‌گردان این استیضاح باشند اما در نهایت جلال محمودزاده متولی آن معرفی شد. همان طرحی که به گفته محمودزاده 11 امضا برای آن جمع شد اما تا رسیدن به حدود 90 امضا آن قدر راه طولانی بود که متقاضیان ترجیح دادند موضوع را منتفی کنند. حالا برای دومین‌بار در یک سال طرح استیضاح حسن روحانی مطرح می‌شود، البته این‌بار امضا‌کنندگان حتی همان 11 نفر هم نیستند و تعدادشان به 10 نفر کاهش پیدا کرده است. آن طور که از زمزمه‌های نمایندگان به گوش می‌رسید، عدل هاشمی‌پور، حسینعلی حاجی‌دلیگانی، حسن نوروزی، محمدعلی پورمختار، هدایت‌الله خادمی، اعزازی، جبار کوچکی‌ن‍ژاد، کریمی‌قدوسی و هاجر چنارانی این طرح را امضا کرده‌اند.

روزنامه آرمان با اعلام اینکه پروژه استیضاح رئیس جمهور بازهم شکست خورد می نویسد: ظاهرا برخی که ادعای حرکت در مسیر انقلاب دارند در عمل به نحو دیگری رفتار می کنند که سنخیتی با ادعاهایشان ندارد که نمونه بارز آن را همگان در جلسه روز گذشته مجلس مشاهده کردند. جمع آوری امضا برای استیضاح رئیس جمهور «برنامه ای که پیش از این همه درصدد اجرای آن بودند اما با شکست مواجه شد. بی تردید با مشاهده سیر رفتارها و برنامه های مخالفان دولت این نتیجه حاصل خواهد شد که پروژه استیضاح رئیس جمهور در تکمیل پازل تضعیف دولت مخالفان پاستور است؛ پازلی که برگرفته از آگاهی پایین و حرکات آنها در مسیر مخالف خواست اکثریت مردم است.عدم آشنایی با قانون در استیضاح رئیس جمهور یکی از گاف های بزرگ مخالفان دولت است چنانکه آنها القا می کنند درصدد برکناری رئیس جمهور از طریق استیضاح هستند.

این روزنامه افزود: بی تردید مخالفان دولت در قم تلاش زیادی برای نمایان کردن خود دارند و رفتارهای دلواپسانه برخی افراد در این شهر چنان است که حتی انتقادات بزرگان را به دنبال دارد. این بار هم در جریان تلاش برای استیضاح رئیس جمهور نماینده قم بیش از دیگر نمایندگان فعال بود. 

روزنامه آرمان در سرمقاله خود با تیتر «لجبازی کودکانه دلواپسان» عنوان داشت: طرح اخیر اسـتیضاح رئیس جمهور توسـط تعداد انگشـت شـماری از نماینـدگان دلواپـس اصولگـرا نه تنهـا اصولگریـان را به دنبال خـود نکشـانده بلکـه حتی برخـی از دلواپسـان اصولگرا نیز بـا رفتارهای تنـد ایـن چنینـی مخالـف هسـتند. در نتیجـه خواهیـم دیـد که جـز تعداد انگشـت شـماری نسـبت بـه امضای چنیـن طرحی اقـدام نخواهنـد کرد؛ زیـرا اقدامـی کـه این چند نماینده دلواپس انجام داده اند را بیشـتر می توان به نوعی لجبازی کودکانه و اسـتفاده از شـیوه های نخ نمای رنگ ورو رفته بـرای مطرح کـردن خویش ارزیابی نمود. بدون شـک چنین طرح هایی از سـوی کسـانی کـه خود را مدعـی می دانند چیزی جز رفتارهـای دوگانه و غیرصادقانه ارزیابی نمی شـود.

«تسویه حساب دروغـین» عنوان گزارش روزنامه قانون است که در بخشی از آنمی خوانیم: به نظر می‌رسد مناقشات حسن روحانی با جریانات خاص در این روزها سبب شد تا وابستگان به اقتدارطلبان ادعایی را مطرح کنند تا شاید واهمه‌ و شوکی برای روحانی ایجاد کرده باشند. آن‌ها ژست دلسوزی برای مردم را در دستور کار خود قرار داده‌اند ولی به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه به دنبال رسیدگی به مشکلات مردم باشند برای تسویه‌حساب‌های مختلف با روحانی دست به‌کار می‌شوند. بی‌شک دولت دوم روحانی یکی از منفعل‌ترین و ناکارآمدترین دولت‌ها پس از انقلاب 57 است ولی برای مردم قابل درک نیست این افراد و جریان‌هایی که قدرت‌های نانوشته فراوانی داشتند و دارند، امروز برای حل مشکلات مردم دست به امضای زیر برگه استیضاح ببرند. این جریان‌ها برای رسیدگی به مسائلی که در راستای علاقه آن‌ها باشد برنامه‌های فراوانی را تدوین و اقدامات گوناگونی را در دستور کار قرار می‌دهند ولی چگونه است که امروز قدمی شاخص برای حل مشکلات مردم بر نمی‌دارند و تنها به دنبال حذف دولت مستقر و احیای دولت احتمالی پادگانی هستند؟! 

خبرگزاری ایسنا با اعلام اینکه طرح تازه ای از سوی مخالفان تندروی دولت علیه روحانی صورت گرفته نوشت: یا استیضاحش کنید یا به عدم کفایت سیاسی‌اش رأی دهید؛ مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه صبح یکشنبه (28 بهمن) مجلس، بین نمایندگان دوره افتاده و سعی کرده برای یکی از این دو طرح، امضا جمع کند. این نخستین‌بار نیست که او و هم‌مسلک‌هایش در مجلس دهم علیه دولت آقای روحانی و شخص رئیس‌جمهور اقدام می‌کنند.

تارنمای نامه نیوز نوشت: طرح استیضاح روحانی کلیدنخورده، کرکره‌اش پایین کشیده شد. به نظر می‌رسد امضاکنندگان طرح از اقدام خود عقب‌نشینی کردند.

جدی نبودن این طرح و عدم حمایت فراکسیون ولایی از آن

روزنامه ایران زیر عنوان «استیضاح روحانی نیامده متوقف شد» نوشت: ... نکته اینجاست که در این میان حتی فراکسیون ولایی مجلس به عنوان زاویه‌دارترین فراکسیون سیاسی بهارستان با دولت هم از این طرح حمایت نکرده است. حسین نقوی حسینی دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها تأکید کرد که این طرح هیچ ربطی به فراکسیون ندارد. مهمتر از اینها اظهارنظر هدایت الله خادمی در گفت‌وگو با «ایران» درباره این طرح است. او بعد از حمایت جدی از لزوم برکناری حسن روحانی درباره اینکه آیا نمایندگان کلید زننده این طرح موفق خواهند شد که در نهایت 94 امضا جمع کنند و عدم کفایت رئیس جمهوری را به جریان بیندازند، پاسخ داد: «در این مجلس ما هیچ شانسی نداریم که برای برکناری آقای روحانی 94 امضا جمع کنیم و خودمان هم می‌دانیم که این طرح به جایی نخواهد رسید. اما هدف ما فقط انجام وظیفه است و می‌خواهیم بگوییم که از نظر ما آقای روحانی کفایت لازم برای اداره دولت را ندارد.» این اعتراف هم نشانه روشن دیگری است بر اینکه طرح مطرح شده توسط ذوالنور اصلاً موضوع جدی نیست و نخواهد بود.

اقدامی نامناسب در زمان تحریم ها

روزنامه ابتکار می نویسد: در شرایطی که کشور در تنگنای اقتصادی و فشار تحریمی دشمنان قرار دارد و توقع همدلی و همراهی از همه جریانات فکری و جناح‌های سیاسی وجود دارد، برخی نمایندگان و رقبای دولت با وجود تاکیدات و توصیه‌های رهبری، به جای اقدامات وحدت آفرین که بتواند بخشی از فشارهای تحریمی را از دوش دولت بردارد، اقدام به جمع آوری امضا برای عدم کفایت رئیس جمهوری کرده‌اند. این دومین بار است که برخی تندروهای مجلس و مخالفان و رقبای انتخاباتی روحانی با جمع آوری امضا اقدام به سوال از رئیس‌جمهوری یا تلاش برای عدم کفایت او دارند. در نوبت اول شاهد اقدامی فراکسیونی از سوی ولایی‌های مجلس بودیم که رئیس جمهوری را برای سوال به مجلس کشاندند، ولی این بار حتی اصولگرایان ولایی هم شرایط خاص فعلی کشور را تشخیص دادند و موافقت نکردند که به صورت فراکسیونی این فشار را به دولت اعمال کنند. پس تعداد انگشت شماری از آنها از جمله مجتبی ذوالنوری، نوروزی، کوچکی نژاد، خادمی، ملک‌شاهی، کریمی قدوسی، اعزازی، چنارانی، حاجی دلیگانی، پورمختار و علی اکبر کریمی با امضای طرح عدم کفایت رئیس جمهوری سعی کردند خودی نشان دهند و در قالب شویی انتخاباتی، به جامعه بگویند همه تقصیرها و مشکلات موجود بر گردن روحانی است؛ شاید به این واسطه از خود و جریان فکری متبوع‌شان سلب مسئولیت کنند. گویی که سایر قوا، نهادها، ارگان‌ها و حتی تحریم‌های موجود در این باره اثری نداشته‌اند.

روزنامه آفتاب یزد عنوان داشت: این جریان با استفاده از حق نمایندگی‌شان در شرایطی که کشور با مشکلات بسیاری در داخل دست و پنجه نرم می‌کند و از سویی با فشار مخالفان خارجی نیز روبه‌روست به دنبال طومارنویسی برای استیضاح روحانی بودند که بنا به گفته برخی از نماینده‌های مجلس، امضاها برای طرح استیضاح رئیس‌جمهور با 14 محور اقتصادی به حد نصاب نرسید و در نتیجه تلاش مخالفان از جمله ذوالنور عضو جبهه پایداری برای استیضاح روحانی با ناکامی‌روبه‌رو شد. زیرا برخی از نماینده‌ها به ویژه قاسم میرزایی نکو عضو فراکسیون امید معتقد است که بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از عملکرد دولت و حل آن به عهده تیم اقتصادی است اما بخشی دیگر از این مشکلات تحت تاثیر تحریم و مسئولیتش مربوط به نهادهای غیر دولتی است از این رو، روحانی مقصر یک سوم مشکلات اقتصادی است بنابراین دلیلی برای استیضاح او در وضعیت کنونی وجود ندارد. علاوه بر این، سهیلا جلودار زاده

خبرگزاری ایسنا با تیتر «استیضاح؛ سلیقه شخصی یا موقعیت ناشناسی» می نویسد: مجتبی ذوالنور نماینده مجلس شورای اسلامی در شرایطی به دنبال استیضاح رییس‌جمهور است که رهبر انقلاب اسلامی اخیراً با اشاره به اختلاف سلیقه‌های موجود در کشور و در دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن تاکید کردند که در شرایطی که پای انقلاب و نظام به میان می‌آید، همه اختلاف‌ها باید رنگ بازد و همه در کنار هم به میدان آیند.

رضا انصاری، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس در گفت و گو با سایت انتخاب درباره طرح استیضاح رئیس جمهور گفت: با توجه به شرایطی که در حال حاضر داریم و فشارهایی که دشمنان بر مردم می آورند، بیشتر از هر چیزی نیاز به اتحاد و انسجام داریم و استیضاح رئیس جمهور در این مقطع زمانی به هیچ عنوان به مصلحت نظام و کشور نیست.

بی تاثیری بر اوضاع کشور

بهرام پارسایی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: با استیضاح رئیس‌جمهور چه اتفاقی می خواهد بیافتد؟ ما سابقه طرح سوال از رئیس‌جمهور را داریم و سوال هم کردند و رای هم آورد، حال نتیجه آن چه بود؟ هیچ اثر مثبتی روی بازار و اقتصاد ما نداشت و شاید اثر منفی هم داشت و باعث سرخوردگی و ناامیدی حتی کابینه دولت هم شد. در این شرایط به فرض استیضاح مطرح شد. بعدش چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تازه الان سوسویی از برجام هست و وضعیت‌مان اینطور است اما اگر این اتفاق بیافتد و برجام کلا از طرف ما ملغی شود مشخص خواهد بود چه می‌شود.

رسانه های اصولگرا

اقدام نادرست طراحان استیضاح

محمد دهقان نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه فرهیختگان اظهار داشت: با اشاره به اقدام تعدادی از نمایندگان برای تهیه امضا جهت استیضاح رئیس جمهور گفت: استیضاح رئیس جمهور به چند دلیل کاری نادرست است. چرا که اولا با این اقدام تمام اقدامات و پیگیری های شایسته ای که تا پیش از این در حوزه هایی چون مبارزه با فساد، اعاده اموال نامشروع، جلوگیری از غارت اموال ملت و برای حل مشکلات مردم انجام گرفته تحت الشعاع قرار می گیرد و چون استیضاح در افکار عمومی اقدامی سیاسی تلقی می شود پیگیری های ما را در ذهن مردم با دوقطبی های سیاسی آمیخته جلوه می دهد.

وی در توضیح دومین دلیل از نادرست قلمداد کردن استیضاح رئیس جمهور ادامه داد: برای این کار احتیاج به یک سوم امضای کل نمایندگان مجلس است و این بدین معناست که حدود 98 نفر از نمایندگان باید طرح استیضاح را امضا کنند. اکثریت مجلس در اختیار طرفداران دولت است و جریان انقلابی تنها 60 یا 70 کرسی را در اختیار دارد، و حتی اگر فرض کنیم که این تعداد همگی موافق این اقدام هم باشند، باز هم تعداد موافقان طرح استیضاح به حد نصاب نخواهد رسید. لذا جدای اینکه اصل استیضاح رئیس جمهور کار صحیح و درستی نیست برفرض که درست باشد به دلیل ترکیب نمایندگان این کار مقدور هم نیست و امکان جمع 98 امضا برای استیضاح رئیس جمهور وجود ندارد.

خبرگزاری تسنیم می نویسد: برخی کارشناسان و تحلیل‌گران نیز می‌گویند، طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهور در شرایط کنونی در بعد داخلی و بین‌المللی نتیجه خاصی برای کشور نخواهد داشت و حتی ممکن است به گفته آنها به تنش‌های سیاسی در کشور دامن بزند؛ اما جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی این نظر را رد کرده و می‌گوید که این طرح، جزو اختیارات قانونی نمانیدگان مجلس است و نمایندگان برای دفاع از حقوق مردم پاسدار قانون اساسی باشند و برای دفاع از حقوق مردم از هیچ اقدامی دریغ نکنند. به هر تقدیر، این طرح با 10 امضا در مجلس مطرح شده و اجرای این طرح با این تعداد امضا به لحاظ قانونی مقدور نیست و باید دید که آیا موافقان این طرح می‌تواند آنرا برای اجرا به نصاب لازم برسانند یا آنکه کار در حد زمزمه باقی خواهد ماند.

محورهای طرح استیضاح رییس جمهور

به گزارش خبرگزاری فارس، طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور توسط جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهیه و تدوین شده است. حجت الاسلام مجتبی ذوالنور درحال گرفتن امضای نمایندگان مجلس برای این طرح است. طبق پیگیری های خبرنگار فارس، طرح استیضاح رئیس جمهور دارای 14 محور ازجمله عدم برخورد با بیکاری، سومدیریت در کنترل بازار ارز، وارد آمدن خسارت به منافع ملی، سوءمدیریت در کنترل قیمت کالاها و... است.

دروغ رسانه ای

به گزارش سایت مشرق نیوز، یک فعال رسانه‌ای در توئیتر با انتشار صفحه نخست روزنامه سازندگی، نوشت: برخی از نمایندگانی که نامشان توسط سازندگی اعلام شده است آن ها به دروغ به عنوان موافق # استیضاح - روحانی مطرح شده است. محمد دهقان از جمله نمایندگانی است که این لیست را تکذیب کرد.