کدخبر: ۲۶۹۴۸۰ لینک کوتاه

شکایت قطر از عربستان در سازمان ملل

اقتصادنیوز: کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرد که بزودی از عربستان سعودی به سازمان ملل در خصوص نقض حقوق بشر و سیاسی کردن شعائر دینی، شکایت می‌کند.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از فارس، کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرد که بزودی اقدامات قانونی در سازمان ملل و دیگر نهاد‌های بین‌المللی درباره تجاوزات سعودی‌ها و سیاسی کردن شعائر دینی را آغاز می‌کند.

طبق گزارش خبرگزاری قطر (قنا)، کمیته ملی حقوق بشر قطر همچنین اعلام کرد که اقدامات قانونی مشابهی علیه عربستان سعودی در پارلمان اروپا و سازمان یونسکو انجام خواهند داد.

«علی بن صمیخ المری» رئیس کمیته ملی حقوق بشر قطر در این باره گفت: «با وجود گذشت ۲۰ ماه از محاصره قطر، عربستان سعودی هنوز هیچ گونه تدابیر و سازوکار موثری برای رفع موانع بر سر راه سیاسی کردن شعائر دینی، محرومیت شهروندان قطری و اتباع خارجی مقیم این کشور از انجام مناسک حج، اتخاذ نکرده است.»

پیش از این کمیته ملی حقوق بشر قطر اعلام کرده بود که عربستان سعودی سیستم الکترونیکی مربوط به صدور روادید برای حجاج قطری را مسدود کرده است.

چهار کشور عربی (عربستان، امارات، بحرین و مصر) از خرداد ماه سال ۱۳۹۶ روابط دیپلماتیک خود با قطر را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بسته‌اند.

این چهار کشور ازسرگیری روابط خود با دوحه را به پذیرش خواسته‌های ۱۳‌گانه خود از سوی قطر مشروط کرده‌اند که از جمله این خواسته‌ها نیز کاهش سطح روابط دوحه با ایران، توقف حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس و تعطیلی شبکه الجزیره است.