چرا بارسای ‌بعد از مسی ‌نگران‌کننده است؟

کدخبر: 269661
اقتصاد نیوز:وابستگی بارسلونا به مسی چیزی نیست که بشود و کسی بخواهد آن را انکار کند. حتی گاهی با مسی هم اوضاع تیم خوب پیش نمی‌رود. گواردیولا پیش از بازی دیشب مقابل شالکه اعتراف کرده بود که دو قهرمانی‌اش در اروپا به‌خاطر بازیکنانی مثل مسی، اینیستا و ژاوی بوده. حالا دو نفر آخر نیستند و مسی هم متأسفانه به پایان عمر فوتبالی‌اش نزدیک شده است.

قراردادی که مسی را به پردرآمدترین بازیکن جهان تبدیل کرده است تا سال2021 اعتبار دارد و این خیلی نگران‌کننده است. خوسپ بارتومئو، رئیس باشگاه که خودش هم تنها 2 سال دیگر در این پست فعالیت خواهد کرد با قاطعیت گفته که به فکر دوران پسامسی هست و نیازی به نگرانی نیست. او گفته: «31سالگی سنی نیست که نگران آن باشیم.

مسی جوان است و من قول می‌دهم پیش از رفتنم قراردادش را تمدید کنم و میراث فوق‌العاده‌ای برای رئیس بعدی به‌جا بگذارم.» البته او هم اغراق می‌کند، هم بلوف می‌زند. مسی در 24ژوئن سال2021در پایان قراردادش 34ساله خواهد بود. این برای بازیکنی که همین الان کمترین میزان دوندگی را بین ستاره‌های فوتبال و همبازیانش دارد خبر نگران‌کننده‌ای است. مسی مثل رونالدو نیست که در 33سالگی بدن یک جوان 20ساله را داشته باشد. خبر خوب این است که او از تصمیمش برای بازگشت به تیم دوران کودکی‌اش، نیوولز اولدبویز منصرف شده و به‌خاطر امنیت خانواده‌اش و انتقادی که از ناامنی آرژانتین کرده، قصد ندارد از بارسا برود.

اگر او در 34سالگی هم قراردادش را تمدید کرده باشد، مثل اواخر حضور اینیستا و ژاوی در بارسلونا به او به چشم یک بازیکن جانشین نگریسته خواهد شد؛ بازیکنی که دیگر قادر به حضور در همه دقایق بازی در طول فصل نیست. این از اغراق بارتومئو و اما بلوفی که او می‌زند چیست؟ رئیس باشگاه به هواداران نوید داده که نگران دوران پس از مسی نباشند. اما سیاست‌های او در خرید بازیکن واقعا فاجعه است. بعد از رفتن نیمار پول زیادی صرف خرید بازیکنانی مثل دمبله، مالکوم، لنگله، آرتور ملو، آرتورو ویدال، پرینس بواتنگ و... شده است که دو تای آخری در آستانه سن بازنشستگی قرار دارند و غیراز دمبله کسی توانایی بازی در پست او را ندارد.

مالکوم هم غیراز ال‌کلاسیکو که در آن درخشید و بعد از آن یک بازی هم در ترکیب نبود، ممکن است در همین تابستان به تیمی دیگر واگذار شود. بارتومئو در خرید ستاره‌ها و پدیده‌های جوان هم همواره از فلورنتینو پرس و رئال شکست خورده است. در دو سه سال اخیر بازیکنانی نظیر ایسکو، آسنسیو، رودریگو گوئس، وینیسیوس و... در جنگ نقل‌وانتقالاتی بین دو باشگاه، رئال مادرید را انتخاب کرده‌اند.

حالا بارتومئو با کدام سابقه از آمادگی برای دوران بعد از بازنشستگی مسی حرف می‌زند؟ آن هم برای بازیکنی که در هر فصل 50تا 60گل می‌زند و 9لالیگا و 4قهرمانی لیگ قهرمانان را برای باشگاه آورده و تیم را برای بیش از یک دهه از زیر سایه رئال‌مادرید بیرون آورده است. وقتی مسی قراردادش تمام شود، بارتومئو هم دیگر در باشگاه سمتی نخواهد داشت و احتمالا جای خود را به لاپورتا خواهد داد. بارتومئو می‌گوید: «نمی‌دانم چطوری اما مسی در این سن هم بهتر و بهتر بازی می‌کند. 2 سال بعد قراردادش تمام می‌شود و امیدوارم تمدید کند. اما باید به فکر جایگزین‌های جوان باشیم. با این‌حال هیچ‌کس نمی‌تواند مسی باشد. بعد از مسی هیچ‌چیز نیست؛ نه در بارسا و نه در هیچ جای دیگر.» مسی که سهل است؛ بارتومئو هنوز نتوانسته برای سوارز که شدیدا افت کرده و به سال‌های پایان فوتبالش نزدیک می‌شود جانشینی پیدا کند.

آنها منیر الحدادی را داند و پرینس که یک هافبک است را گرفتند. خریدهای فصل بعد هم در خط هافبک خواهد بود؛ فرنکی دی‌یانگ از آژاکس و رابیو از پی‌اس‌جی. از لاماسیا، آکادمی باشگاه هم یک دهه است استعدادی بیرون نیامده. چیزی که دست بارسلونا را برای یافتن جانشین مسی خالی گذاشته است از زبان بارتومئو این است: «با هر کس مذاکره می‌کنیم می‌گوید حاضر نیست روی نیمکت بنشیند و می‌خواهد بازی کند.» نیمکت‌نشین مسی نمی‌تواند جانشین او باشد.

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید