کدخبر: ۲۶۹۶۹۳ لینک کوتاه

چند نظامی آمریکایی در سوریه باقی می‌مانند؟

اقتصادنیوز: کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که پس از خروج نیروهای آمریکا از سوریه، حدود ۲۰۰ نظامی ایالات متحده تحت عنوان نیروی «حافظ صلح» در این کشور باقی خواهند ماند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، بنا به اعلام کاخ سفید حضور این تعداد نظامی آمریکایی «برای مدتی» ادامه خواهد یافت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه دسامبر گذشته دستور خروج حدود دو هزار نظامی این کشور از سوریه را صادر کرد. وی با این حال از آن زمان برای در نظر گرفتن ساز و کاری در راستای حفاظت از نیروهای کرد سوریه تحت فشار قرار داشت.

شبه نظامیان کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» متحد اصلی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در مبارزه با گروه داعش بودند.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای حفظ حدود ۲۰۰ نظامی در سوریه پس از گفتگوی تلفنی او با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اتخاذ شد. بنا به اعلام کاخ سفید رهبران آمریکا و ترکیه در این مکالمه تلفنی بر «ادامه هماهنگی برای ایجاد منطقه امن احتمالی» در سوریه تاکید کردند.

ادامه ماموریت تعدادی از نظامیان آمریکا می تواند زمینه ساز حضور صدها نظامی از کشورهای اروپایی متحد واشنگتن در سوریه با هدف ایجاد منطقه امن و حفاظت از آن شود.

فرمانده «نیروهای دموکراتیک سوریه» ابراز امیدواری کرده است که بین هزار تا ۱۵۰۰ نظامی خارجی برای کمک به مبارزه با داعش در سوریه باقی بمانند.