کدخبر: ۲۶۹۷۳۹ لینک کوتاه

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه:

خطر وقوع جنگ در آینده وجود دارد

اقتصادنیوز؛ «نیکلای ملادینوف» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه روز جمعه در گزارشی به شورای امنیت نسبت به وقوع جنگ میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها هشدار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ ملادینوف در گزارش خود افزوده است: فرصت های صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها با افزایش خشونت و افراطی گری روز به روز کم تر می شود و چشم اندازی از خطر وقوع جنگ در آینده دیده می شود.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور صلح خاورمیانه گفت: ما اکنون و پیش از هرچیز دیگری به وجود یک خواست سیاسی برای تغییر شرایط نیاز داریم.

وی با اشاره به تداوم درگیری میان فلسطینی ها و اسرائیلی‌ها گفت: جامعه جهانی بایستی به حمایت از فلسطینی ها و اسرائیلی ها برای دستیابی به توافق صلح بر اساس تصمیمات و قطعنامه های سازمان ملل متحد و توافق های دوجانبه پایبند باشد.

ملادینوف گفت: طرف ضعیف تر در این مناقشه مردم فلسطین هستند که اکنون بیش از هر زمان دیگری به حمایت نیاز دارند.

این مقام سازمان ملل افزود: اقدامات یک جانبه، خشونت، فشارهای مالی و عدم پیشرفت در صلح، زیان های سنگینی به جامعه فلسطینی وارد کرده و پایه های صلح را از بین می برد.

ملادینوف همچنین در گزارش خود به شورای امنیت گفت: ایده برپایی دو کشور مستقل فلسطینی و یهودی که بر سر آن مذاکره شده اکنون بیش از هر زمانی از مسیر خود منحرف شده است.

پیش تر نیز فرستاده صلح سازمان ملل متحد به منطقه خاورمیانه نسبت به احتمال بروز فاجعه انسانی در باریکه غزه هشدار داده بود. 

درگیری ها میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها پس از اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس بالا گرفته است.