کدخبر: ۲۶۹۷۵۹ لینک کوتاه

هشدار کاخ‌سفید به کره‌شمالی درباره تسلیم فوری زرادخانه هسته‌ای

اقتصادنیوز؛ چند روز پیش از دومین دیدار دونالد ترامپ و کیم‌جونگ‌اون، سران آمریکا و کره شمالی، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد کره‌شمالی باید فورا برنامه هسته‌ای نظامی خود را به طور کامل متوقف و زرادخانه هسته ای‌اش را تسلیم کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ واشنگتن روز جمعه اعلام کرد تمام قابلیت های موشکی بالستیک و اتمی کره شمالی باید متوقف شود این اولویت اصلی پیش از اجلاس سران دو کشور و تلاشی برای تحقق برنامه عاری سازی منطقه شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای است.

این در شرایطی است که پیش از این دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا گفته بود فعلا شتابی برای پیشبرد برنامه خلع سلاح اتمی کره شمالی ندارد و فقط می خواهد کره شمالی دست به آزمایش های موشکی بالستیک و اتمی نزند.

در همین حال گزارش خبرگزاری کره جنوبی حاکی است که آمریکا پیش از شروع اجلاس سران، فشار بر کره شمالی را برای تسلیم سیاهه ای از زرادخانه هسته ای این کشور تحت فشار قرار داده است.

واشنگتن می گوید: باید یک بیانیه تمام عیار درباره غیراتمی شدن کره شمالی صادر شود که مشخصا جزییات را در بربگیرد اینکه کره شمالی نهایتا باید این تسلیحات را از بین ببرد. 

بنا به این گزارش، مقام های آمریکایی بر این باورند که چون تصور می کنند کره شمالی خواستار از بین بردن تسلیحات اتمی خود است با این کشور وارد گفت و گو شده اند در غیر این صورت ضرورتی برای دیدار و مذاکره وجود ندارد.

یونهاپ می نویسد که بسیاری بر این باورند که توافقی کوچک حاصل دیدار سران دو کشور در ویتنام خواهد بود کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مهمانسرای دولتی ویتنام فقط برای از بین بردن تسلیحات موشکی بالستیک و اتمی پیونگ یانگ ابراز تمایل خواهند کرد.

این گزارش تصریح می کند که اظهارات ضد و نقیض ترامپ درباره کره شمالی و کاهش سطح توقعات وی این را به اذهان تداعی می کند که آمریکا ممکن است قبل از تایید عاری سازی اتمی کره شمالی تحریم ها علیه این کشور را کاهش دهد.

در همین حال کاخ سفید روز گذشته (پنجشنبه) در بیانیه ای اعلام کرد آماده است در صورتی که کره شمالی به تعهد خود برای تکمیل غیرهسته ای سازی پایبند باشد، کمک های اقتصادی به آن کشور را گسترش دهد.

پیش بینی شده است که رهبر کره شمالی با قطار از مرز چین عبور کرده و راهی ویتنام شود و روزهای دوشنبه یا سه شنبه پیش از دیدار سران وارد هانوی خواهد شد.