کدخبر: ۲۷۰۰۰۱ لینک کوتاه

آغاز عصر فروپاشی باشگاه فوتبال چلسی !

اقتصاد نیوز:مجازات فیفا قهرمان سابق اروپا که به خاطر بی‌ثباتی در کسب نتیجه در رقابت‌های داخلی انگلیس روزهای سختی را تجربه می‌کرد، بیش از پیش دچار بحران کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم ، محرومیتی که روز جمعه از سوی فیفا برای چلسی به خاطر نقض قانون جذب بازیکنان زیر سن قانون در نظر گرفته شد، آغاز وضعیت قرمز در خانه آبی‌های لندن بود. این محرومیت بدان معنا بود که قهرمان سابق لیگ برتر و اروپا در دو پنجره بعدی نقل و انتقالات نمی‌تواند بازیکن جدید بخرد، اگرچه تیم تحت تملک رومن آبراموویچ همچنان امیدوار است که از طریق فرجام‌خواهی از کمیته استیناف فیفا و پس از آن در صورت لزوم با اعتراض به دادگاه حکمیت در ورزش (CAS) این محرومیت را ابطال یا حداقل از میزان آن کم کند.

این تازه‌ترین و در عین حال قویترین نشانه از مدیریت‌ سؤال برانگیز باشگاه چلسی بوده، مدیریتی که تنها در حال بردن باشگاه به قعر یک باتلاق است. این محرومیت آینده ورزشی باشگاه چلسی را در هاله‌ای از ابهام قرار داده و هر روز بیشتر از روز قبل به نظر می‌رسد که چلسی از جمع صدرنشینان لیگ برتر فاصله می‌گیرد و با این وضعیت کمتر کسی است که برای پیروزی این تیم در مصاف فردا شب (یکشنبه) مقابل منچسترسیتی در فینال جام اتحادیه انگلیس شانسی و به تبع آن قهرمانی شانسی قائل باشد.

7 سال پس از فتح لیگ قهرمانان اروپا در مونیح، باشگاه تحت تملک رومن آبراموویچ دارد نشانه‌هایی از رسیدن به پایان خط را بروز می‌دهد که اولین آن عدم حضور مالک روس در استمفوردبریج از یک سال پیش تاکنون به دلیل عدم صدور روادید سفر و اقامت در انگلیس برای اوست. عدم نظارت مستقیم مالک باشگاه بر اداره امور آبی‌های لندن را اگرچه نمی‌توان دلیل اصلی افت عملکرد تیم در هفته‌های اخیر دانست اما در عین حال آن را هم نمی‌توان بی‌ارتباط با عملکرد تؤام با اشتباه مدیران تیم در حوزه‌های مختلف دانست.

تردید‌ها درباره اینده چلسی، حالا شامل عملکرد روزه مره بازیکنان و اعضای کادر فنی هم می‌شود. به نظر می‌رسد که برقراری درک متقابل میان این دو گروه بسیار سخت شده و در این میان هم مارینا گرانوفسکایا، فرد معتمد آبراموویچ در باشگاه تلاش می‌کند خودش را به تیم نزدیک‌تر کند. این عدم ارتباط آنقدر پررنگ شده که حتی شایعاتی درباره احتمال فروش باشگاه شنیده می‌شود و پروژه ساخت استادیوم استمفوردبریج جدید هم به حالت تعلیق درآمده است. گویا مالک باشگاه دارد به پیشنهادهایی که برای فروش باشگاه دریافت کرده فکر می‌کند و در میان آنها خبر از ارائه پیشنهادی 2.5 میلیارد یورویی به مالک روس چلسی شنیده می‌شود که البته بعد از مجازات فیفا ممکن است این رقم کاهش پیدا کند.

تأثیر خروج مایکل امنالو

جدایی مایکل امنالو، مدیر ورزی سابق چلسی - کسی که در فاصله سال‌های 2007 تا 2017 به آبی‌های لندن خدمت کرد - ساختار ورزشی باشگاه را به یک ویرانه تبدیل کرده است. او در حالی از ساختار مدیریتی باشگاه کنار گذاشته شد که محور اصلی اکثر خرید‌های تأثیرگذار و مهم سال‌های اخیر این تیم و همینطور مغر متفکر برنامه‌های مختلف تیم و از همه مهمتر در حوزه حل مشکلات روزمره بازیکنان تیم بود.

این مرد نیجریه‌ای‌الاصل از چلسی رفت و گرانوفسکایا نتوانست خلا او را برای تیم پر کند به خصوص در شرایطی که مالک باشگاه دو هزار کلیومتر دور از تیم است. امنالو که اکنون در موناکو کار می‌کند را می‌توان عامل محرومیتی دانست که اکنون فیفا برای چلسی در نظر گرفته اما سیاست کاری او حداقل شفاف بود: جذب بازیکنان با استعدادی که بسیاری از آنها حتی مطمئن نبودند هرگز می‌توانند پیراهن چلسی را به تن کنند و صادر کردن آنها؛ 41 بازیکنی که به صورت قرضی در تیم‌های مختلف دنیا بازی می‌کنند هم گواه این موضوع هستند.

مائوریتزیو ساری تابستان سال گذشته با مأموریت درست کردن ویرانه‌های به جا مانده از دوران مربیگری ژوزه مورینیو و آنتونیو کونته کارش را در استمفوردبریج شروع کرد اما اگر نتواند قهرمانی در جام اتحادیه انگلیس را برای چلسی به ارمغان بیاورد، همانگونه به او نگاه خواهد شد که به مورینیو و کونته در فصول اخراج‌شان. او تا الان نتوانسته آشفته‌ بازاری که در رختکن به وجود آمده را فرو بنشاند و به تیمش ثبات بدهد. نتیجه‌اش هم این شده که باشگاه از هم اکنون شروع به جستجو برای یافتن سرمربی جدید کند و از زین‌الدین زیدان به عنوان گزینه‌های جانشینی او نام برده شود. مجازات فیفا هم در این اوضاع، نمک روی زخم چلسی پاشیده است. چه ساری ابقا شود و چه زیدان روی کار بیاید ، حتی با وجود خرید 65 میلیون یورویی کریستین پولیسیچ در ماه ژانویه هم، نتیجه گرفتن با تیمی با اوضاع و احوال فعلی کار سختی خواهد بود.

مورینیو، کونته، ساری و ...

مورینیو در آخرین فصل از دوره دوم مربیگری‌اش در چلسی با همه درگیر شد، حتی با آبراموویچ. کونته تنها و به حال خودش رها شد و در حالی به کارش پایان داد که هر روز به زمین تمرینی کوبهام می‌رفت اما نمی‌توانست تیمش را تمرین دهد.

ساری با پیشنهاد مربیگری چلسی موافقت کرد اما آبراموویچ برای پرداخت 10 میلیون یورویی که غرامت فسخ قرارداد این مرد ایتالیایی با ناپولی بود، بی‌میل نشان می‌داد و این منجر به بروز صحنه‌هایی باورنکردنی در زمین تمرینی باشگاه شد. مالک روس، برای تیمش آرامش می‌خواست، چیزی که با ساری محقق نشد و در همین حال ستاره اصلی تیم ادن ازار هم با چندین مورد ابراز تمایلش برای جدایی از چلسی و رفتن به رئال مادرید بر آشفتگی اوضاع افزوده و اینگونه شده که تیم دچار پسرفت شده است.

بعد از باخت تحقیرآمیز 6 گله چلسی مقابل منچسترسیتی و ایجاد فاصله‌ای 15 امتیازی میان آبی‌های لندن با صدر جدول، حالا نه تنها قهرمانی در لیگ برای تیم رومن آراموویچ رؤیایی برباد رفته است بلکه موفقیت آن برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان اروپا هم دستاوردی بعید به نظر می‌رسد.