کدخبر: ۲۷۰۴۴۴ لینک کوتاه

وندی شرمن: خروج آمریکا از برجام نادرست بود

اقتصادنیوز: معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در گفت وگو با یک رسانه سوئیسی، اقدام دولت «دونالد ترامپ» در خروج از توافق هسته ای با ایران را در حالیکه تهران همچنان به آن پاییند است، اقدامی نادرست خواند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «وندی شرمن» در گفت وگو با «رادیو تلویزیون سوئیس» (SRF) ضمن ابراز نگرانی از ادامه بحران های سیاسی و امنیتی در شرایط کنونی جهان تاکید کرد: اکنون در بدترین وضعیت ممکن جهان زندگی می کنیم. 

وی افزود: در چنین جهانی هیچکس نباید بدنبال رقابت تسلیحات اتمی باشد، اما در واقعیت اینگونه نیست. 

معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا با امیدوار کننده خواندن دومین دیدار «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در آینده نزدیک گفت ترامپ توانسته یک رفاقت مردانه با کیم ایجاد کند. 

وی همچنین توقف آزمایش های موشکی کره شمالی را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و افزود: این کشور به آزمایش های بیشتری نیاز ندارد زیرا مراحل بعد را می توان به شکل مجازی و با رایانه انجام داد. 

به گفته این دیپلمات آمریکایی، مذاکره بهتر از جنگیدن است اما اکنون نیز که کره شمالی بمب اتمی نمی سازد و زرادخانه های هسته ای اش تعطیل است، پیشرفت ملموسی در مورد بحران شبه جزیره به دست نیامده است.

وی موقعیت آمریکا درمورد توافق هسته ای با ایران را مشابه موقعیت این کشور درمورد کره شمالی دانست و گفت، در اینجا نیز دولت ترامپ تا رویارویی کامل پیش رفته است. 

شرمن خروج ترامپ از برجام را اشتباه خواند و تاکید کرد: هر چند ایران یکی از بازیگران منفی در تحولات خاورمیانه است، اما تا زمانی که این کشور به برجام پایبند است، خروج از این توافق اقدام درستی نیست.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای دولت اوباما در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سئوالی در مورد مناقشه اخیر آمریکا و روسیه بر سر معاهده منع گسترش موشک های هسته ای میان برد گفت: روسیه با اقدامات خود مفادی از این معاهده را نقض کرده است.

وی در عین حال تاکید کرد: با این حال با نقض برخی مفاد یک معاهده نباید تمام آن را لغو کرد، بلکه باید برای اجرای بهتر آن کوشید. 

شرمن بهترین راه برای توقف رقابت تسلیحاتی جدید بین روسیه و آمریکا را توافق در مورد یک معاهده فراگیرتر برای ممانعت از تولید موشک های هسته ای میانبرد دانست. 

به گفته وی، چین با توجه به فضای کنونی حاکم بین این دو قدرت، تنها نظاره گر دعوای آنها است و علاقه ای به مشارکت ندارد. این در حالیست که با توجه به زرادخانه موشکی چین، این کشور نیز باید در معاهده موشکی جدید سهیم باشد.