کدخبر: ۲۷۰۴۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در دیدار اعضای فراکسیون زنان؛

لاریجانی: مبنای ازدواج دختران باید رشد جسمی و فهمی باشد، نه عدد سن

اقتصادنیوز؛ علی لاریجانی، رییس مجلس در دیدار با اعضای فراکسیون زنان گفت: تعیین سن برای ازدواج ممکن است با ایراد شرعی از سوی شورای نگهبان رد شود، لذا به نظر می‌رسد مبنای تصمیم‌گیری باید &#۰۳۹;رشد&#۰۳۹; باشد به این معنا که دختران به رشد جسمی و فهمی رسیده باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ اعضای فراکسیون زنان مجلس روز یکشنبه به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و بزرگداشت مقام زن با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

علی لاریجانی در این جلسه با تبریک ولادت حضرت زهرا (س)، گفت: جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) مبنای تکوینی در عالم دارد؛ در روایتی از معصوم نقل شده که نقش حضرت زهرا (س) به عنوان نقطه کانونی نشر و رویندگی تعریف شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آنچه در عالم وجود انتشار پیدا می‌کند از ساحت حضرت زهرا (س) است و این امر از نظر کلامی نیز درست است زیرا ذات حق تعالی بساطت محض است و برای اتصال این عالم به آن مهد بسیط به حلقه واسط نیاز است که اولیای ما مانند حضرت زهرا (س) آن حلقه اصلی اتصال عالم مادی با عالم بسیط است.

وی ادامه داد: خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) مشحون از یک تفکر بنیادین در صیانت از مدینه فاضله است و در جمهوری اسلامی نیز این امر که روز ولادت حضرت زهرا (س) به نام روز زن و روز مادر انتخاب شده، نهایت خوش سلیقگی است.

 پیشنهاد اختصاص 1% از بودجه وزارتخانه‌ها بابت اجرای طرح‌های حوزه زنان به امور بانوان وزارتخانه‌ها

فریده اولادقباد رئیس فراکسیون زنان مجلس در ابتدای این دیدار، گزارشی از عملکرد این فراکسیون در اجلاسیه سوم مجلس دهم ارائه کرد و گفت: رویکرد ما نظارت بر حسن اجرای برنامه ششم، دعوت از وزرا و روسای دستگاه‌ها و نظارت بر اجرای مصوبات و ورود به مواردی است که دارای خلاء قانونی هستیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه منع خشونت علیه زنان افزود: در جلسه فراکسیون با معاونت قوانین ریاست مجلس و مکاتبه با قوه قضائیه این موضوع پیگیری شد و خواهشمند است برای تسریع در ارسال لایحه دستور فرمایید.

وی به پیشنهاد تشکیل کمیسیون ویژه زنان و خانواده اشاره کرد و درباره طرح های فراکسیون زنان توضیح داد: اصلاح ماده (2) قانون حمایت از خانواده در خصوص نقش و تکالیف قاضی مشاور زن، اصلاح بند (4) ماده (68) قانون خدمات کشوری که ناظر بر اختصاص حق عائله مندی برای کارمندان زن مجرد است، اصلاح ماده (1122) و حذف ماده (1123) قانون مدنی با توجه به پیشرفت‌های پزشکی، طرح جامع سلامت زنان، طرح استفساریه حمایت از پرستاران، طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و طرح مشاوره خانواده با هدف کاهش طلاق از جمله موارد مطرح در این حوزه است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح اصلاح بند (3) ماده (18) قانون گذرنامه، طرح اصلاح ماده (26) قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان، طرح اصلاح مواد (1043) و (1044) قانون مدنی، طرح الحاق 3 تبصره به ماده (1117) قانون مدنی، طرح الحاق یک تبصره به ماده (2) قانون انتخابات مجلس، طرح اصلاح ماده (35) قانون انتخابات ریاست جمهوری، طرح اصلاح ماده (43) قانون حمایت از خانواده، طرح اصلاح ماده (1041) قانون مدنی، طرح حمایت از مادران در دوران شیردهی و طرح ایجاد کمیسیون ویژه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دستور قرار دارد.

وی افزود: در حوزه زنان 11 طرح توسط زنان نماینده تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است که نمونه شاخص آن طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان است که خانم زهرا سعیدی مبارکه در جریان پیگیری آن بودند.

رئیس فراکسیون زنان مجلس خطاب به دکتر علی لاریجانی تأکید کرد: پیشنهاد داریم که یک درصد از بودجه و اعتبارات وزارتخانه‌ها بابت اجرای طرح‌های حوزه زنان به امور بانوان وزارتخانه‌ها اختصاص داده شود و این امر در بندی به تبصره (11) قانون بودجه سال 97 الحاق شود.

عبور بدون مداقه دادگاه از موضوع ازدواج دختران زیر 13 سال

سیده فاطمه ذوالقدر نیز در این خصوص توضیح داد: ازدواج دختران زیر 13 سال به رضایت ولی و تشخیص دادگاه صالحه منوط شده که در اغلب موارد دادگاه از این موضوع بدون مداقه عبور می‌کند.

فاطمه سعیدی: لزوم پررنگ شدن حضور زنان نماینده در سفرهای بین‌المللی ریاست مجلس

در این جلسه فاطمه سعیدی نیز با اشاره به تغییرات ریاستی در قوه قضائیه در آینده گفت: امیدواریم با این تغییرات ارتباط بیشتری به وجود آید؛ همچنان که شما پیش از این با تدبیر و مدیریت مسائل را حل کردید و موضع‌گیری‌های تأثیرگذاری داشتید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار پررنگ شدن حضور زنان نماینده در سفرهای بین‌المللی ریاست مجلس شد.

مبنای ازدواج باید 'رشد' باشد؛ نه 'سن'

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص مطالب عنوان‌شده از سوی نمایندگان گفت: تعیین سن برای ازدواج ممکن است با ایراد شرعی از سوی شورای نگهبان رد شود، لذا به نظر می‌رسد مبنای تصمیم‌گیری باید 'رشد' باشد به این معنا که دختران به رشد جسمی و فهمی رسیده باشند.

لاریجانی با بیان اینکه بر اساس مبانی فقهی نباید برای این موضوع عدد سنی گذاشته شود، تأکید کرد: اگر در این طرح ممنوعیت شرعی به لحاظ سنی را اصلاح نکنید، شورای نگهبان آن را رد می‌کند بنابراین بهتر است با آقای میرمحمدصادقی معاون قوانین مجلس ، راه‌حل لازم را بررسی کنید.

وی ادامه داد: باید برای رشد عقلی مولفه‌هایی تعریف شود که دادگاه آنها را احراز کند. زمانی که من این بحث را با مرحوم والد در میان گذاشتم، عنوان شد که در مورد ازدواج و سن بلوغ مبنا سن نیست بلکه رشد است بنابراین باید کیفیت تعیین رشد عقلی را کشف کرد و نمی‌توان سن را ثابت گذاشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مبنای فقهی این قانون باید قوی باشد، خطاب به نمایندگان زن افزود: به جای سن به دنبال روشی برای تعیین مولفه‌های احراز و کشف رشد عقلی باشید و روی این مدل فکر کنید؛ در این خصوص با حقوقدان‌ها و برخی بزرگان دینی که در حوزه حقوق زنان تخصص دارند، مشورت کنید؛ من هم کمک خواهم کرد. 

لاریجانی تأکید کرد: برخی مسائل باید با سرانگشت تدبیر حل شود و از مسیری پیگیری شود که به نتیجه مطلوب برسد.