کدخبر: ۲۷۰۷۰۰ لینک کوتاه

واکنش مجلسی‌ها به استعفای ظریف

اقتصادنیوز؛ برخی از سران کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها نسبت به استعفای وزیر امور خارجه واکنش نشان دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری‌ها؛ محمد جواد ظریف دوشنبه شب در صفحه اینستاگرام، استعفای خود را از سمت وزارت امور خارجه اعلام کرد.

ظریف در صفحه اینستاگرام خود آورده است: از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.

ظریف را نباید در شرایطی کنونی از دست داد

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس مجلس، مسعود پزشکیان امروز- سه شنبه- در واکنش به استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اظهار داشت: آقای دکتر ظریف فردی کارشناس و خبره در حوزه کاری خود است، روند موضع‌گیری‌هایی وی در داخل و خارج با قدرت و دلسوزی بود تا جایی که مقام معظم رهبری هم بارها از ایشان حمایت کردند و ظریف را فردی دلسوز، صادق و معتقد دانستند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در چنین شرایطی نباید افرادی مثل ظریف را از دست داد، تصریح کرد: با گمانه‌زنی نباید اخباری نادرست در این زمینه را در جامعه پخش کرد.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان نامه‌ای به آقای روحانی جهت پشتیبانی و حمایت از آقای ظریف در مورد استعفا نوشتند، این نامه به معنای بررسی استعفا در مجلس نیست.

پزشکیان تاکید کرد: در شرایط کنونی بحث دولت، مجلس، قوه قضاییه و رهبری جدا از یکدیگر نیست، زیرا شکست یک بخش به معنای شکست سایر بخش‌ها است، بنابراین تصور اینکه دولت اگر شکست بخورد بقیه گروه‌ها پیروز و قدرتمندتر می‌شوند، اشتباه است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: این رفتارها نشان از مشکل درونی است که به ضرر همه مردم و گروه‌ها و دستگاه‌ها است، اختلاف یا رفتارهایی که در این شرایط موجب بیان موضوعاتی چون سقوط دولت می‌شود، نشان عدم هماهنگی یا مشکل در سیستم است بنابراین از بروز چنین اتفاقاتی نباید خوشحال شد.

«ظریف» حقانیت ایران را به کل دنیا ثابت کرد

سید فرید موسوی، رییس فراکسیون جوانان مجلس در واکنش به استعفای ظریف گفت: از سال ۹۲ و آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید، محمد جواد ظریف به عنوان یکی از وزنه‌های سنگین دولت مشغول به فعالیت بوده است و پس از کسب موفقیت در عرصه بین الملل نمودارهای محبوبیت دولت اول روحانی را به تنهایی با عملکرد موفق خود بالا برد و در پیروزی دولت دوم روحانی در انتخابات ۹۶ نیز نقش بسزایی داشت.

وی افزود: آغاز به‌کار دولت دوم روحانی با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و تلاش‌های او برای تحریک دنیا علیه کشورمان همزمان بود اما با حضور ظریف به عنوان یک دیپلمات کارکشته در رأس وزارت خارجه، تیم دیپلماسی ایران بسیاری از نقشه‌های آمریکا را بر آب کرد و حقانیت ایران را به کل دنیا ثابت کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: امروز که کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار دارد چشم امید بسیاری از مردم به هنر دیپلماتی چون ظریف است که شاید همچون دولت اول روحانی بتواند با حفظ اصول ملی و با بکارگیری هنر دیپلماسی بین المللی از روزنه‌های ایجاد شده در فضای بین الملل به نفع کشور بهره ببرد که این امر در شرایط بسیار پیچیده و پر چالش فعلی اهمیتی دوچندان می‌یابد.

موسوی همچنین گفت: حضور دکتر ظریف در هیأت وزیران امیدوارکننده بود و نبودشان امیدها به تدبیر را کم‌سوتر خواهد کرد. رئیس جمهور هنگام اتخاذ تصمیم در این خصوص، باید به نقش ایشان در ساخت سرمایه اجتماعی توجه داشته و در جهت تقویت امیدها تصمیم‌گیری کند، به ویژه در شرایطی که بسیاری برای پمپاژ ناامیدی به جامعه و بدنه حامی دولت در تلاش هستند. یقیناً نبود ظریف در دولت، جامعه را در یاس و نا امیدی بیشتری فرو می‌برد و نباید شرایط طوری پیش رود که با فراگیر شدن سرخوردگی‌ها، توجیه و توضیح چرایی حمایت اصلاح طلبان از دولت مشکل‌تر شود.

وی اضافه کرد: با توجه به عملکرد موفق ظریف در شش سال گذشته و اعتماد مردم به او و همچنین ابراز رضایت مقام معظم رهبری از عملکرد دستگاه دیپلماسی امیدوارم رئیس جمهور با حل موضوع و مخالفت با استعفای وزیر امور خارجه، دولت را به صورت منسجم‌تر و هماهنگ‌تر برای برون رفت از وضعیت فعلی هدایت کند چرا که از ایشان انتظار می‌رود در این شرایط حساس و پیچیده، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های کابینه خود با هدف تأمین منافع ملی حفظ کرده و فرصت سوء‌استفاده و بهره‌مندی بدخواهان کشور را سلب کند.

رئیس فراکسیون جوانان مجلس در پایان گفت: عرصه مناسبات جهانی یا میدان خصومت است یا میدان رقابت. نقش وزیر امور خارجه آن هم فردی چون ظریف با همه مختصات منحصر به فردش در درایت و عقلانیت در این عرصه و کارزار، علی الخصوص شرایط فعلی بسیار ویژه است و طبیعتاً تضعیف این جایگاه و کم فروغ کردن نقش وی، بازی کردن در زمین بدخواهان خواهد بود.

اسرائیل و آمریکا با استعفای ظریف خوشحال شدند

علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: ملت ایران دیدند که وزیر امور خارجه کشورمان با چه اقتداری در اجلاس مونیخ از حقوق ملت ایران دفاع کرد.

وی ادامه داد: امروز اسرائیل، آمریکا و برخی از کشورهای منطقه با استعفای محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران خوشحال شدند و تمام این کشورها بر اقتدار مرد اول دیپلماسی کشور واقف هستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی بیان داشت: فراکسیون امید و کمیسیون امنیت ملی مجلس مخالف استعفای ظریف است و عصر امروز اعضای فراکسیون امید با قائم مقام وزارت امور خارجه جلسه اضطراری دارد. 

وی بیان داشت : در حال حاضر کشور نیازمند همدلی و همگرایی است و همه ما باید این امر را به خوبی مد نظر داشته باشیم.

خواستار ادامه فعالیت ظریف هستیم

فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید با اشاره به برگزاری نشست ظهر امروز فراکسیون امید با برخی مسئولان وزارت امور خارجه، از اخرین فعالیت‌های این فراکسیون در رابطه با استعفای وزیر امور خارجه خبر داد و گفت: شورای مرکزی فراکسیون امید امروز میزبان آقایان مرتضی سرمدی، قائم‌مقام و حسین پناهی‌آذر معاون پارلمانی وزارت امور خارجه بود که در این جلسه ابعاد مختلف خبر استعفای آقای ظریف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی درباره جزئیات این جلسه گفت: مسئولان وزارت امور خارجه درباره جزئیات استعفای آقای ظریف توضیحاتی ارائه کردند و ما نیز نقطه نظرات آنان را شنیدیم.

سخنگوی فراکسیون امید همچنین با اشاره به کلیات مباحث مطرح شده در این جلسه خاطرنشان کرد: خروجی این جلسه حمایت فراکسیون امید از وزیر امور خارجه و درخواست برای بازگشت ایشان به رأس وزارت خارجه است. ما به طور جدی این پیغام را به رئیس جمهور نیز منتقل کردیم که خواستار ادامه فعالیت دکتر ظریف هستیم.

سعیدی در تشریح جمع‌بندی فراکسیون امید نیز اعلام کرد: این فراکسیون ضمن تقدیر از زحمات شبانه روزی وزیر امور خارجه و همکاران ایشان اعلام می‌دارد سیاست‌گذاری دستگاه دیپلماسی کشور باید یکپارچه و با محور وزارت امور خارجه باشد.

استعفای ظریف بدون هماهنگی با روحانی بود

نشست شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با حضور مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه، پیرامون استعفای ظریف برگزار شد.

محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید در بخشی از این نشست گفت: آقای ظریف یک چهره با تدبیر و با درایت و متعهد به آرمانهای انقلاب اسلامی است و به جرات می‌توانم بگویم حضور ایشان در راس دستگاه دیپلماسی کشورمان باعث ارتقا سیاست خارجی کشور در عرصه بین الملل شده است.

وی با اظهار گلایه از تلاش عده‌ای برای تضعیف اقتدار وزیر امور خارجه، تصریح کرد: کسانی که به دنبال کاهش اقتدار آقای ظریف هستند خواسته یا ناخواسته جایگاه کشورمان را در عرصه بین الملل تضعیف می‌کنند.

عارف خاطرنشان کرد: از رئیس جمهور هم می‌خواهیم به مانند گذشته قرص و محکم از دکتر ظریف حمایت کنند و مانع این شوند که سرمایه ارزنده‌ای به مانند آقای ظریف از دولت خارج شود.

فقط اخبار رسمی سخنگوی وزارت امور خارجه را مورد توجه قرار دهید

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در صفحه‌ی رسمی توییتری خود نوشت: با توجه به شرایط حساس کشور، از عزیزان درخواست می‌شود از انتشار هر گونه اخبار منتشره از منابع مجهول به اصطلاح آگاه در خصوص مسائل پیرامون استعفای آقای دکتر ظریف خودداری فرمایند و فقط اخبار رسمی از سوی سخنگویی وزارت امور خارجه را مورد توجه قرار دهند.