کدخبر: ۲۷۰۸۰۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تنش نظامی میان دهلی و اسلام‌آباد/ پاکستان دو جنگنده هند را ساقط کرد/ تعطیلی ۴ فرودگاه هند +تصاویر

اقتصادنیوز: به دنبال نقض حریم هوایی پاکستان توسط جنگنده‌های هندی در روز گذشته امروز تنش میان اسلام آباد و دهلی نو به اوج خود رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، همزمان با اوج گیری تنش میان هند و پاکستان که پس از نقض حریم هوایی اسلام آباد توسط رسانه‌های هندی به وقوع پیوست، امروز درگیری‌های نظامی میان دو کشور وارد مرحله جدیدی شد.

1

شبکه تلویزیونی ای.آر.وای نیوز مدعی ساقط شدن دو جنگنده هندی در خاک پاکستان و دستگیری یک خلبان توسط نیروهای ارتش این کشور شده است.

قرار است تا لحظاتی دیگر سخنگوی ارتش پاکستان در این خصوص به صورت رسمی موضع بگیرد.

دستگیری یک خلبان هندی

«آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد: دو جنگنده هندی پس از ورود به حریم هوایی پاکستان توسط ارتش این کشور هدف قرار گرفتند. یکی از این جنگنده‌ها در منطقه اشغالی کشمیر سقوط کرده و هر دو سرنشین آن در دم جان باختند.

2

هواپیمای دیگر در خاک پاکستان سقوط کرد و دو سرنشین آن موفق به خارج شدن از هواپیما شدند که خلبان توسط نیروی نظامی پاکستان دستگیر شده است.

گفته می شود کمک خلبان نیز موفق به خارج شدن از جنگنده شده و اینک در منطقه مخفی شده است و نیروهای نظامی در حال تلاش برای یافتن او هستند.

بیانیه رسمی وزارت خارجه پاکستان

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در خصوص ساقط شدن دو فروند جنگنده هندی که حریم هوایی اسلام آباد را نقض کرده بودند گفت: ما تنها تهدید نمی‌کنیم، و آنچه گفتیم را در روز روشن انجام دادیم .

وی تصریح کرد: پاکستان علاقه‌ای به جنگ ندارد ولی برای حفاظت از تمامیت ارضی خود هیچ محدودیتی را قائل نمی‌شود و جنگنده‌های هندی که امروز حریم هوایی پاکستان را نقض کرده بودند بی‌درنگ هدف قرار گرفته و ساقط شدند.

تائید رسانه های هندی

برخی از رسانه های هندی با تائید خبر ساقط شدن 2 جنگنده این کشور توسط ارتش پاکستان اعلام کردند: سه فروند جنگنده پاکستانی با نقض حریم هوایی هند وارد خاک این کشور شده و دو جنگنده هندی را ساقط کرده اند.

اولین سخنان وزیر خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان ضمن واکش به ساقط شدن دو جنگنده هندی توسط نیروهای ارتش پاکستان اعلام کرد: روز گذشته هشدار داده بودیم که هند باید به تمامیت ارضی ما احترام بگذارد در غیر این صورت پاسخ ما را خواهد دید.

وی گفت: پاکستان مانند گذشته نیست و عزت و اقتدار ملی برای ما از هر چیزی مهم‌تر است.

لغو پروازهای 4 فرودگاه در شمال هند

در پی ساقط شدن 2 جنگنده هندی دولت دهلی نو ضمن اعلام وضعیت فوق العاده حداقل 4 فرودگاه در شمال این کشور را تعطیل کرد.

جنگ نیوز نوشت: فرودگاههای امرتسر، له، جامو و سرینگر از بیم حملات ارتش پاکستان تعطیل شده است