کدخبر: ۲۷۰۸۷۰ لینک کوتاه

جلسه هیات وزیران به ریاست جهانگیری؛

موافقت دولت با تغییرات تقسیمات کشوری در چند استان/بررسی گزارش معاونت امور زنان

اقتصادنیوز؛ امروز هیات وزیران در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، با تغییر و اصلاحات تقسیماتی در استان های زنجان، ایلام، همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، فارس، خراسان شمالی و گلستان موافقت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «اسحاق جهانگیری» در جلسه امروز هیات دولت که به ریاست وی برگزار شد، ضمن تبریک سالروز حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن به عموم زنان، دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت زنان را بزرگ و با اهمیت توصیف کرد.

معاون اول رییس جمهوری رشد میزان باسوادی و کاهش فاصله باسوادی زنان روستایی با زنان شهری، کاهش نرخ بازماندگی از تحصیل، افزایش تعداد تحصیل­ ‌کردگان دانشگاهی، عرصه بهداشت و سلامت شامل افزایش امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و عرصه اقتصاد و معیشت شامل افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان و افزایش ضریب نفوذ بیمه، همچنین افزایش مشارکت سیاسی زنان را از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان عنوان کرد.

جهانگیری در این جلسه بر لزوم افزایش بهره مندی از زنان در پست های مدیریتی تأکید و این اقدام را گامی مهم در ترویج شایسته سالاری ذکر کرد.

براساس گزارش معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری که امروز در هیات دولت بررسی شد، میزان باسوادی زنان در 40 سال اخیر با رشد 2/4 برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 53 درصد و اکنون این میزان به 95/8 درصد رسیده است و از هر 10 زن ایرانی 18 ساله و بالاتر، 1/6 آنان دارای تحصیلات عالی هستند.

طبق این گزارش میزان امید به زندگی در زنان ایرانی، از 56/2 درصد در سال 1355، به 75/5 درصد در سال 1395 افزایش یافته است. همچنین میزان مرگ و میر مادران در هر یکصد هزار زایمان زنده کاهش چشمگیری داشته؛ به طوری که این میزان از 91 درصد در سال 1367، به 18/1 درصد تا سال 1395 تنزل پیدا کرده است.

گزارش معاونت امور زنان و خانواده در ادامه، با مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی، به رشد ضریب نفوذ بیمه تأمین اجتماعی در بین زنان شاغل از 12/5 درصد در سال 1355 به 77/4 درصد در سال 1395 اشاره کرده است.طی سال­های مذکور، درصد شاغلان عالی رتبه در ایران، از 3/3 درصد به 17/3 درصد رسیده است.

این در حالی است که ضریب نفوذ بیمه تامین اجتماعی در بین زنان خانه دار 39 درصد، و در زنان سرپرست خانوار رشد پنج درصدی داشته است.

مقایسه میزان مشارکت سیاسی و مدنی زنان قبل و بعد از انقلاب نشان می دهد میزان زنان داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی طی 10 دوره ،21 برابر شده است.

این در حالی است که تعداد نمایندگان زن شورا‌های اسلامی شهر و روستا طی سال‌های 1377 تا 1396 با 3 برابر رشد و سهم نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی طی سال‌های 1358 تا 1394 با 4/5 برابر رشد همراه بوده است. 

در حوزه ورزش زنان نیز، آمارها حاکی از افزایش حوزه های فعال در این حوزه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است به طوری که حضور زنان در ورزش های قهرمانی، از 76 هزار و 952 نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و 400 هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است.

موافقت دولت با اصلاحات و تغییرات تقسیمات کشوری در چند استان 

امروز همچنین هیات وزیران در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، با تغییر و اصلاحات تقسیماتی در استان های زنجان، ایلام، همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، فارس، خراسان شمالی و گلستان موافقت کرد.

به موجب این تصمیمات، ایجاد دو بخش و یک شهرستان، ادغام پنج روستا و تبدیل سه روستا به شهر در استان های مذکور، به تصویب دولت رسید.

امروز همچنین با توجه به لزوم تقویت و هماهنگی بین بخشی در امر مبارزه با پدیده شوم قاچاق انسان از طریق اصلاح قوانین و مقررات مربوط و با هدف رفع خلأهای قانونی، دولت «لایحه مبارزه با قاچاق انسان» را جهت تصمیم‌ گیری و تصویب نهایی، به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

ضرورت حفظ امنیت داخلی با توجه به شرایط بی ثبات کشورهای پیرامون، مقابله همه جانبه با گسترش پدیده قاچاق انسان و عبور غیرمجاز از مرزها با توجه به درآمد و عواید نامشروع سرشار آن و تشدید مبارزه با قاچاقچیان، همچنین تجمیع قوانین مرتبط و انطباق آنها با اسناد و کنوانسیون های بین المللی، از جمله اهداف لایحه یاد شده است.

هیات وزیران با توجه به سودمند بودن همکاری های بین المللی در زمینه حفظ نباتات و مهار آفات مربوط به گیاهان و فرآورده‌های گیاهی، با امضای موافقتنامه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری صربستان موافقت کرد.

اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به تسویه مطالبات و بدهی های دولت با اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی از طریق صدور اسناد (اوراق) تسویه خزانه نوع اول از دیگر اقدامات امروز هیات وزیران بود.