کدخبر: ۲۷۱۲۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
 آلمان: برجام همچنان زنده است

آلمان: برجام همچنان زنده است

اقتصادنیوز: نماینده دائم آلمان در سازمان ملل متحد در پاسخ به ایرنا گفت: برجام همچنان زنده است چرا که طرف های این توافق می خواهند آن را حفظ کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، کریستف هاسگن عصر جمعه پس از نشست خبری که با همتای فرانسوی خود برای تشریح برنامه های دوره ریاست خود در ماه های مارس و آوریل برگزار کرد، در پاسخ به این سوال که برنامه شما به عنوان رئیس شورای امنیت برای حفظ برجام چیست، این مطلب را مطرح کرد.

فرانسه و آلمان ریاست شورای امنیت را در ماه های مارس و آوریل بر عهده دارند. از این رو به عنوان دو عضو اتحادیه اروپا سعی می کنند که برنامه های این دو ماه را با هماهنگی یکدیگر پیگیری کنند.

خبرنگاری از نمایندگان فرانسه و آلمان درباره اقدام اخیر انگلیس درباره حزب الله پرسید که فرانسوا دلاتره سفیر فرانسه گفت: موضع ما درباره حزب الله بسیار روشن است و پیش از این توسط مقامات ما مطرح شده است و نمی خواهم بیش از آن بگویم. موضع ما به خوبی روشن و ثابت است.

وی افزود: ما روابط دوستانه ای با لبنان داریم که احتمالا شما در اینجا نیویورک آن را به طور ملموس دیده اید. من به همراه کریستف نشستی را با سفیر لبنان داشتیم که درباره روابط فرانسه و لبنان گفت و گو کردیم.

نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه همچون اتحادیه اروپا درباره لبنان نگرانی داریم، ادامه داد: ما در چند سال گذشته تلاش کردیم که وحدت شورای امنیت را درباره این مساله حفظ کنیم. بارها درباره موضوعات کلیدی از جمله خلع سلاح شبه نظامیان بحث کردیم که لبنان یکی از نمونه های آن بوده است.

نماینده آلمان در سازمان ملل متحد هم در پاسخ به این سوال گفت: شاید خیلی از شما بدانید که یونیفیل دومین گروهی است که بیشترین سربازان آلمانی را دارد اما درباره حزب الله مساله ای که بخواهیم در نیویورک تصمیم بگیریم وجود ندارد. این تصمیم باید از سوی دولت ها و اتحادیه اروپا گرفته شود.

هاسگن افزود: این که حزب الله دو بخش نظامی و سیاسی دارد درست است اما در کنار آن مجبوریم که با دولت لبنان کار کنیم که در آن لیست حزب الله حضور دارند. از این رو تصمیم گیری درباره آن باید از طریق اتحادیه اروپا و دولت ها انجام شود.