کدخبر: ۲۷۱۶۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
عزم جرم کنگره برای توقف وضعیت اضطراری/ ترامپ وتو می‌کند؟

عزم جرم کنگره برای توقف وضعیت اضطراری/ ترامپ وتو می‌کند؟

اقتصادنیوز: کنگره قصد دارد اعلامیه وضعیت اضطراری ملی رئیس‌جمهوری آمریکا را متوقف کند و این اقدام می‌تواند به صدور اولین حکم وتو در کاخ سفید دونالد ترامپ منجر شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، پایگاه خبری هیل نوشت، این مسیر تلاقی زمانی مشخص‌تر شد که سناتور رند پل به عنوان چهارمین سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تاکید کرد که علیه اعلامیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای تامین بودجه دیوار مرزی آمریکا – مکزیک رای می‌دهد. سناتور رند پل تاکید کرد از اعطای "اختیاراتی فراتر از قانون اساسی" به ترامپ حمایت نمی‌کند.

او افزود: نمی‌توانم به اعطای اختیاری به رئیس‌جمهوری آمریکا رای بدهم تا او پول بیشتری که کنگره آن را اختصاص نداده است، در جایی هزینه کند. شاید ما به پول بیشتری برای امنیت مرزی نیاز داشته باشیم اما کنگره مجوز آن را صادر نکرده است. اگر این نظارت و بررسی از بین برود، رویه خطرناکی می‌شود.

رای چهار سیاستمدار جمهوری‌خواه برای مقابله با اعلامیه دونالد ترامپ در صحن سنای آمریکا لازم است و سناتور رند پل چهارمین رای مخالف است. این رویه مقابله‌ای احتمالا موجب می‌شود تا رئیس‌جمهوری آمریکا از اولین وتو خودش در کاخ سفید استفاده کند.

اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی ترامپ موجب شده است تا جمهوری‌خواهان در موضعی غیر قابل دفاع قرار بگیرند. گرچه آنها از رویگردانی از ترامپ نگرانند، اما این نگرانی هم وجود دارد که تصمیم او یک سابقه حقوقی برای روسای جمهوری دموکرات در آینده ایجاد کند و آنها برای حل و فصل موضوعات جنجالی از جمله تغییرات آب و هوایی از آن استفاده کنند.

مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا قطعنامه مخالفت با وضعیت اضطراری دونالد ترامپ را با ۲۴۵ رای موافق تصویب کرده است و ۱۳ جمهوری‌خواه در کنار دموکرات‌ها از این قطعنامه حمایت کردند.