کدخبر: ۲۷۱۸۴۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جهان برای بازگرداندن دمکراسی در ونزوئلا متحد شود!

جهان برای بازگرداندن دمکراسی در ونزوئلا متحد شود!

اقتصادنیوز: وزیر خارجه آمریکا بازگشت مهره اصلی مخالفت با دولت قانونی ونزوئلا به کشورش را تبریک گفت و اتحاد جامعه جهانی را برای آنچه که او بازگرداندن دمکراسی نامید، خواستار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازایرنا، مایک پمپئو عصر دوشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی بازگشت خوان گوایدو که او را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامیده است، تبریک گفت.

وی افزود: آمریکا از مردم ونزوئلا برای اقداماتی که برای انتقال دمکراتیک و صلح آمیز قدرت انجام می دهند، قدردانی می کند. آمریکا و کشورهای دوستدار آزادی در سراسر جهان با گوایدو، مجمع ملی و تمام نیروهای دمکراتیک در تلاش هستند تا انتخابات آزاد و عادلانه را برگزار کنند که دمکراسی را به ونزوئلا باز می گرداند.

وزیر خارجه آمریکا در شرایطی که ارتش به طور کامل وفاداری خود را به نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نشان داده است، برای فضاسازی تبلیغاتی اظهار کرد: ما همچنین از پرسنل نظامی و امنیتی ونزوئلا برای به رسمیت شناختن رئیس جمهوری موقت خوان گوییدو استقبال می کنیم.

پمپئو مدعی شده است جامعه بین المللی باید برای پایان دادن به آنچه که او رژیم وحشیانه مادورو توصیف کرده است و بازگرداندن صلح آمیز دمکراسی در ونزوئلا متحد شود.

گوایدو که در خیابان های کاراکاس خود را رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، مورد حمایت واشنگتن است و کاخ سفید می کوشد با پررنگ کردن اقدامات و تکاپوهای وی، هزینه برخورد دولت یا عناصر حکومت مادورو با وی را افزایش دهند.

او حدود 10 روز پیش بر خلاف ممنوعیت خروج از کشور که توسط دیوان عالی قضایی ونزوئلا صادر شده بود، به کلمبیا رفت و در آنجا با مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد گفته بود تصمیم گیری درباره گوایدو با مقامات قضایی است و دولت مادورو نقشی ندارد.