کدخبر: ۲۷۲۷۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

موسس بلک واتر توطئه عربستان و امارات ضد ایران را تایید کرد

اقتصادنیوز: «اریک پرینس» تاجر صاحب نام و موسس شرکت امنیتی خصوصی «بلک واتر (آکادمی)» در مصاحبه با شبکه الجزیره، دیدار سال ۲۰۱۶ خود با فرزند ارشد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری امریکا و دو نماینده از امارات و عربستان را که با هدف توطئه‌‌چینی علیه ایران صورت گرفته بود، تایید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وی برای نخستین بار تایید کرد که این نشست در اوت 2016 (مرداد 1395) و همزمان با رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در برج ترامپ برگزار شده و در آن درخصوص «سیاست ها در قبال ایران» بحث و گفت وگو شده بود.

این در شرایطی است که پرینس پیشتر در شهادت خود در کنگره آمریکا، هرگونه دخالت در کارزار انتخاباتی ترامپ را منکر شده بود.

زمانی که «مهدی حسن» مجری برنامه الجزیره از او درخصوص علت عدم افشای این دیدار در جلسه کنگره پرسید، پرینس این موضوع را منکر شد و متن قرائت شده در برنامه از اظهارات او در جلسه یاد شده را نادرست خواند. 

خبر دیدار «دونالد ترامپ جونیور» با پرینس و «جرج نادر» را نخستین بار نشریه نیویورک تایمز سال گذشته منتشر کرده بود.

به نوشته این رسانه، نادر که چهره ای مرموز و بانفوذ در هیات حاکمه امارات و عربستان سعودی است، رابط میان ولیعهدان دو کشور با ترامپ، درست سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

نیویورک تایمز نوشته بود که نادر در دیدار با ترامپ جونیور، اشتیاق شاهزادگان عربستان و امارات برای کمک به پیروزی پدر او در انتخابات ریاست جمهوری را آشکار ساخته و گفته بود که به عقیده آن ها، ترامپ می تواند «خلاء قدرت ایجاد شده در خاورمیانه در پی سیاست های باراک اوباما را پر کند».

بخش دیگری از گزارش نیویورک تایمز که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، طرحی بود که نادر در آن زمان برای ضربه زدن به اقتصاد ایران با هدف فشار به تهران برای دست کشیدن از برنامه هسته ای، در دست تهیه داشته است.

نیویورک تایمز اشاره نکرده بود که این طرح تا چه اندازه مورد حمایت ابوظبی قرار داشته و آیا سرانجام به اجرا درآمده یا بررسی آن متوقف شده است.

این گزارش در زمان خود روزنه‌ای بر روابط پشت پرده مقامات دولت کنونی آمریکا با عربستان تعبیر شد که می‌تواند چرایی چشم‌پوشی کاخ سفید از جنایات متعدد حاکمان سعودی باشد.

اخیرا در همین ارتباط تارنمای خبری «دیلی بیست» گزارش داده بود که در سفر هفته گذشته «جرد کوشنر» داماد ترامپ به عربستان، کارکنان سفارت آمریکا برخلاف پروتکل دیپلماتیک از حضور در دیدارهای خصوصی او با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و دیگر مقام‌های این کشور منع شده بودند.

این در شرایطی است که آمریکا در ماه‌های گذشته در تلاش برای حمایت از بن سلمان پس از افشای نقش او در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی بوده است.