ترزا می این بار استعفا می‌دهد؟

کدخبر: 273411
اقتصادنیوز: مخالفت دوباره نمایندگان پارلمان انگلیس با طرح دولت این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به سوالاتی درباره احتمال کناره‌گیری نخست‌وزیر انگلیس منجر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، در حالی که تنها ۱۷ روز تا تاریخ تعیین شده برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) زمان باقی مانده قانونگذاران مجلس عوام انگلیس سه‌شنبه‌شب یک بار دیگر توافق نخست‌وزیر «ترزا می» با اتحادیه اروپا درباره چگونگی این خروج را رد کردند. 

مجلس عوام انگلیس، پیش از این، روز ۲۵ دی‌ماه یکبار دیگر طرح دولت انگلیس را برای برگزیت رد کرده بود. رئیس کمیسیون اروپا دوشنبه شب هشدار داد در صورتی که توافق اصلاح‌شده جدید یک بار دیگر در پارلمان انگلیس شکست بخورد، فرصت دیگری برای توافق وجود نخواهد داشت. 

در شرایط عادی، در صورتی که پارلمان دو بار سیاست‌های دولت را به این شکل رد بکند، نخست‌وزیر از سمتش کناره‌گیری می‌کند؛ اما در برگزیت با پیچیدگی‌های خاصی که دارد، هیچ نشانه‌ای از اینکه با شرایطی عادی طرفیم، دیده نمی‌شود. 

ترزا می بعد از رأی‌گیری سه‌شنبه عمیقاً از بابت این شکست ابراز تأسف کرد، اما از قصد خود برای برگزاری رأی‌گیری بر سر خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا خبر داد. بنابراین، به نظر می‌رسد که او بعد از این دو شکست سنگین تصمیمی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد.

حزب «می» هم نمی‌تواند او را وادار به استعفا کند: همین چند ماه پیش بود که ترزا می از هم‌حزبی‌های خودش رأی اعتماد گرفت و جایگاهش را به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار تثبیت کرد. بنابراین، هم‌حزبی‌های او اکنون تا ۱۲ ماه نمی‌توانند قدرت او را به چالش بکشند. 

با وجود همه این‌ها، گزارش‌ها حاکی است برخی از وزرای ارشد دولت او قصد دارند او را برای استعفا تحت فشار قرار دهند. 

«کریستوفر هوپ»، خبرنگار دیلی‌تلگراف بعد از رأی‌گیری سه‌شنبه در توئیترش نوشت: «یک نماینده محافظه‌کار پارلمان انگلیس به من گفت همکارانش رایزنی با ترزا می برای کناره‌گیری و آغاز مجدد مذاکرات برگزیت را بررسی خواهند کرد.»

برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که حتی اگر ترزا می در سمتش باقی بماند، بهترین راه در وضع کنونی برگزاری انتخابات سراسری است. «چارلز واکر»، عضو ارشد حزب محافظه‌کار قبل از رأی‌گیری سه‌شنبه شب به بی‌بی‌سی گفت: «اگر توافق مورد نظر امشب رأی میاورد، بایستی انتخابات سراسری برگزار شود.»

«جرمی کوربین»، رهبر حزب کارگر هم بعد از رأی‌گیری سه‌شنبه همین را گفت: «شاید وقت آن است که انتخابات سراسری برگزار کنیم تا مردم تصمیم بگیرند دولتشان دست چه کسی باشد.»

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید