کدخبر: ۲۷۳۷۵۱ لینک کوتاه

تجدیدنظرانگلیس درباره امنیت مساجد این کشور

اقتصادنیوز: پلیس ضد تروریسم، مقام‌های امنیتی و دولتی انگلیس پس از حمله مرگبار و تروریستی امروز (جمعه) به دو مسجد در نیوزیلند، درباره افزایش امنیت و حفاظت از مساجد این کشور تجدید نظر می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «بن والاس» معاون امنیتی وزیر کشور انگلیس در سخنانی در مجلس عوام، حادثه نیوزیلند را نفرت‌انگیز توصیف کرد و افزود که این کشور شانه‌به‌شانه ملت نیوزیلند علیه تروریسم ایستادگی می‌کند.

وی افزود که در همین رابطه «ساجد جاوید» وزیر کشور با مقام‌های امنیتی و ضد تروریستی در ساختمان وزارت کشور انگلیس ملاقات خواهند کرد تا درباره اقدامات لازم برای حفاظت از مساجد و مکان های عبادی متعلق به سایر اقلیت‌های قومی در این کشور رایزنی کنند.

معاون وزیر کشور انگلیس با بیان اینکه «تروریست، تروریست است و بایستی به تمام اشکال محکوم شود» مدعی شد که مأموران پلیس با تمام تهدیدها و تروریست‌ها به ‌طور یکسان برخورد می‌کنند. 

هم زمان «صادق خان» شهردار لندن هم حادثه نیوزیلند را تأسف‌بار توصیف کرد و افزود که پلیس ضد تروریسم گشت‌های خود در سطح شهر را برای حفاظت از مساجد افزایش داده است.

وی افزود: مأموران پلیس و نیروهای مسلح روز جمعه در اطراف مساجد حضور پررنگی خواهند داشت تا نمازگزاران با آرامش در نماز جمعه شرکت کنند.

«نیل باسو» معاون رئیس پلیس لندن در امور مبارزه با تروریسم هم اظهار کرد: گشت زنی‌های پلیس در اطراف مساجد و مکان‌های عبادی امروز افزایش خواهد داشت و مأموران درباره نحوه حفاظت از مساجد مشورت‌های لازم را ارائه خواهند داد.

گزارش‌ها حاکی است دفتر نخست‌وزیری انگلیس، پرچم این کشور را به احترام قربانیان حادثه تروریستی نیوزلند نیمه برافراشته کرده است. ترزا می نخست‌وزیر انگلیس پیشتر با انتشار پیامی در توییتر، این حمله مرگبار را مشمئز کننده خواند و مراتب همدردی عمیق خود را با ملت نیوزیلند ابراز کرد. 

بر اساس آخرین آمار دست‌کم 49 نمازگزار در حمله مسلحانه تروریستی به مسجد النور و مسجدی دیگر در محله لینوود شهر کرایست چرچ نیوزیلند حین اقامه نماز جمعه، جان خود را از دست ‌داده و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس می‌گوید، دولت لندن در حالی 14 میلیون پوند برای حفاظت از کنیسه‌ها در این کشور بودجه کرده که تنها 2.4 میلیون پوند برای حفاظت از سایر مکان‌های عبادی تخصیص داده است. 

در حالی‌که حزب دولت انگلیس (محافظه‌کار) دو هفته پیش 14 تن از اعضاء این حزب را به اتهام اظهارات اسلام ستیزانه تعلیق کرد، فعالان حقوق بشری و سازمان‌های اسلامی در این کشور معتقدند که اسلام ‌ستیزی به یک سیاست سازمان‌ یافته در دولت انگلیس تبدیل‌ شده است.