کدخبر: ۲۷۳۸۱۵ لینک کوتاه

۹۰ درصد مسمومیت ها در این مکان رخ می دهد

اقتصادنیوز: دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه نزدیک به ۹۰ درصد از مسمومیت‌ها در منازل رخ می‌دهند، بر لزوم ایمن‌سازی منازل نسبت به بروز مسمومیت تأکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز  یسنا به منش اظهار کرد:  بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها در روزهای پایانی سال، صورت می‌گیرد که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

وی با اشاره به نکات ایمنی در استفاده از شوینده‌ها، عنوان کرد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده ابتدا در نور کافی، برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید. استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد.دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک بر هشدار داد و گفت: بخار حاصل و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.

 به گفته به منش برخی از افرادی بی اطلاع از این مخاطرات، با تصور اینکه اختلاط مواد سفید کننده و جرم بر، اثر پاک کنندگی این ترکیبات را افزایش می دهد. اقدام به ترکیب این مواد می کنند، درحالیکه گاز خطرناک حاصل از این اختلاط، منجر به مسمومیت استنشاقی شدید و حتی صدمات برگشت ناپذیر به ریه افراد شده است. بنابراین تاکید مجددی داریم تا به هیچ عنوان انواع ترکیبات، پودرها و مواد مایع شوینده، جرم بر و سفید کننده با هم مخلوط نشوند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو افزود: همچنین بسیاری از محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لوله باز کن، لاک پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس باپوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

وی خاطرنشان: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو  در پایان گفت برخی از توصیه‌های استفاده از شوینده‌ها به شرح زیر است:

1. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.


2. درصورتی‌ که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115و یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

3. محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچ‌گاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. ممکن است کودکان اشتباهی این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

4. در صورت تماس اتفاقی پوست و یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، هرچه سریعتر موضع را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت عدم رفع آزردگی موضعی و یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه شود