فشار واشنگتن برای قطع رابطه با ایران خلاف قانون اساسی عراق است

کدخبر: 273846
اقتصادنیوز: تارنمای خبری تحلیلی 'لوبلاگ' در مطلبی نوشت: فشار واشنگتن بر عراق برای شرکت در جنگ اقتصادی علیه ایران، ناقض قانون اساسی این کشور است که در اصل به کمک واشنگتن نوشته شده و در آن بر رعایت اصول همبستگی از سوی عراق تاکید شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'پل پیلار' افسر بازنشسته سازمان سیا و از اعضای غیر مقیم مرکز مطالعات امنیتی دانشگاه جرج تاون در مطلبی با عنوان 'دلیلی برای نگرانی روابط خوب ایران و عراق نیست' که در لوبلاگ انتشار یافته، تصریح کرده است: 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران، در دیدار این هفته از عراق، چندین موافقتنامه دو جانبه در مورد تجارت و حمل و نقل به ارمغان آورد. البته چنین رویدادی سبب ناخشنودی دولت 'دونالد ترامپ' و دیگران شده که معتقدند تنها کار مفیدی که برای ایران می توانند انجام دهند، انزوا و به زانو انداختن آن است. واقعیت های تاریخی و جغرافیایی عراق و ایران را به سوی روابط دوستانه سوق داده است و این برای دو کشور منطقی است و آمریکا نباید از این امر ناخشنود شود. 
در ادامه مطلب درج شده در این تارنمای خبری تحلیلی آمریکایی می خوانیم: عراق و ایران دارای 900 مایل (1448 کیلومتر)مرز مشترک هستند و بارها شاهد چالش هایی در مرز از جمله مشکلات اقلیت کردها و اختلافات مرزی پیرامون آبراهه 'شط العرب'(اروند رود) بوده اند. این همسایگی فرصت و مشکلات بسیاری برای دو کشور به وجود آورده است. به عنوان مثال، محمدرضا پهلوی شاه (مخلوع) ایران، برای فشار بر بغداد، به شورش کردهای عراقی کمک کرد اما پس از توافق الجزایر 1975 در مورد مرزبندی 'شط العرب'(اروند رود) آن را متوقف کرد. 
تجربه دیگر میان دو کشور جنگ ویرانگر ایران و عراق بود که 'صدام حسین' دیکتاتور عراق آغازگر آن بود. این جنگ صدها هزار کشته برجای گذاشت. برای رهبران ایران، درس ماندگار این جنگ نیاز مبرم به رژیمی در بغداد بود که روابط خوبی با ایران داشته باشد. عراق هم که در نتیجه این جنگ آسیب های بسیاری متحمل شده بود، آموخت که داشتن روابط پایدار با ایران در راستای منافعش است. 
حالا تلاش دولت ترامپ برای انگیزه دادن به سایر کشورهای دنیا برای تنبیه و طرد ایران با این واقعیت های جغرافیایی و تاریخی مواجه است. 
عراقی ها از جریان های مختلف سیاسی شاهد فشار ایالات متحده برای کنار گذاشتن هرگونه رابطه با تهران هستند. 
ترامپ حتی ماه گذشته به روشنی اعلام کرد که می خواهد پایگاه نظامی آمریکا در عراق را حفظ کند، زیرا از این راه می تواند بر فعالیت های ایران که به زعم وی یک مشکل واقعی است، نظارت داشته باشد. 
اما 'برهم صالح' رئیس جمهوری عراق در پاسخ گفت: 'عراق را به مسائل خود سوق ندهید، ما اینجا زندگی می کنیم'. 
'آیت الله علی سیستانی' روحانی بزرگ شیعه عراقی نیز در پاسخ به این اظهارات ترامپ گفت: 'بودن عراق به عنوان پایگاهی برای هرگونه آسیب وارد کردن به کشوری دیگر را رد می کند'. 
علاوه بر دلایل امنیتی که هم عراق و هم ایران برای حفظ رابطه با ثبات بر آن تاکید دارند، دلایل اقتصادی هم وجود دارد. 
عراق و ایران نیاز به تجارت دو جانبه دارند. عراق به ویژه بر واردات گاز و برق ایران به منظور تامین نیازهای انرژی خود وابسته است. 
'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر عراق، با اشاره به آسیبی که عراق از تحریم های ایالات متحده بر کشورش در دوران صدام حسین می گوید: 'عراق جزء رژیم تحریم علیه ایران و هیچ شخصی قرار نمی گیرد'. 
با این حال عراق و ایران همچنان اختلاف ها و تفاوت های خود را دارند، اما عراقی ها آگاه هستند که مهمترین کاری که ایران در سال های اخیر در عراق انجام داده، کمک به عراق برای آزاد سازی بخش بزرگی از غرب از چنگ داعش بوده است. 
ایران مهمترین منبع کمک خارجی در شکست داعش است. آگاهی از این کمک احتمالا یکی از دلایل استقبال گسترده از روحانی از سوی بخش های مختلف عراق است. فراموش نکنیم دیدار اخیر ترامپ از عراق بی سر و صدا و بدون هیچ نشستی با سران عراق بود. 
ناگفته نماند یکی از پیامدهای اصلی حمله 16 سال پیش ایالات متحده به عراق، افزایش چشمگیر نفوذ ایران در عراق بوده است.
در حال حاضر دولت جدید ایالات متحده با نادیده گرفتن اشتباه های دولت 'جرج دبلیو بوش'، واقعیت های منطقه ای و پیامدهای احتمالی جنگ دیگر در منطقه را نادیده می گیرد. 
سازندگان جنگ سال 2003 به عراق، به طور قطع قصد افزایش نفوذ ایران در عراق را نداشتند. اما اکنون که این نفوذ وجود دارد، ارزش ندارد آرامش هر آمریکایی را برای آن برهم بزنند یا دستکم این سئوال را از خود بپرسند نفوذ برای چیست؟ بویژه آنکه دلیل اصلی حضور ایران در عراق همان چیزی است که واشنگتن به دنبال ان است؛ شکست داعش. 
ایالات متحده همچنان علاقه مند به ایجاد عراقی پس از صدام است که با ثبات، مرفه و صلح آمیز باشد. بنابراین، فشار بر عراق برای شرکت در جنگ اقتصادی علیه ایران، به خود عراق آسیب می زند. این امر همچنین علیه منافع ایالات متحده است که به عراق فشار آورد تا خلاف قانون اساسی خود که به کمک ایالات متحده نوشته شد، عمل کند. یکی از 'اصول اساسی' که در قانون اساسی عراق ماده 8 آمده است:
عراق باید اصول همسایگی را رعایت کند، به اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر پایبند باشد، در صدد حل اختلاف صلح آمیز، ایجاد روابط مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل به تعهدات بین المللی باشد.
لوبلاگ از نام 'جیم لوب' سردبیر این تارنما، روزنامه نگار کهنه کاری که گزارش های تحلیلی از سیاست خارجی واشنگتن در قبال خاورمیانه می نوشت گرفته شده است. 
این تارنما اولین وبلاگ برای دریافت جایزه 'آرتور راس' برای گزارش گیری و تجزیه و تحلیل مستقل از آکادمی دیپلماسی آمریکا در سال 2015 بود. 
لوبلاگ در سال 2008 راه اندازی شد و هدف آن بیشتر ارائه تحلیل سیاست های اتخاذ شده از سوی واشنگتن در قبال تهران است.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید