خشونت برتری طلبان سفیدپوست درآمریکا افزایش یافته است

کدخبر: 274036
اقتصادنیوز: شبکه خبری سی بی اس نیوز گزارش داد: جرائم ناشی از نفرت و اقدامات تروریستی و خشونت آمیز برتری طلبان سفیدپوست و گروه های نئونازی در یک دهه گذشته در آمریکا افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ؛ این شبکه خبری آمریکایی در گزارش روز شنبه خود از جمله به قتل عام کنیسه پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیا در پاییز گذشته اشاره کرد که 11 کشته بر جای گذاشت.

درگیری های مرگبار در یک گردهمایی ناسیونالیست های سفیدپوست در شهر شارلوتزویلِ ایالت ویرجینیا در سال 2017 میلادی، کشته شدن 9 نفر در کلیسای شارلتون در سال 2015 و کشته شدن 6 نفر در معبد سیک ها در ایالت ویسکونیسین در سال 2012 از دیگر مواردی است که این گزارش برای اثبات ادله خود درباره افزایش خشونت نژادی درآمریکا اشاره کرده است.
سی بی اس نیوز به نقل از «جان میلر» معاون بخش مبارزه با تروریسم پلیس نیویورک افزود: ما شاهد افزایش تبلیغات برتری طلبان نژادپرست در فضای اینترنت و استفاده از تکنیک های تبلیغاتی از سوی دیگر گروه های تروریستی هستیم. 
این گزارش افزود: گروه تروریستی داعش از طریق فضای مجازی حامیانش را تشویق به اقدامات تروریستی کرده است واکنون برتری طلبان سفیدپوست همین حربه را بکار می بندند. 
حملات راست گرایان افراطی در اروپا بین سال های 2016 و 2017 میلادی 43 درصد افزایش داشته است. در آمریکا تندروهای راست گرا در دستکم 50 مورد قتل در سال گذشته (2018) نقش داشتند که افزایشی 35 درصدی را نسبت به سال 2017 نشان می دهد.
سی بی اس نیوز افزود: همین ماه گذشته (میلادی) «کریستوفر هسان» مامور گارد ساحلی آمریکا بازداشت شد. به گفته بازپرسان وی سلاح هایی را برای انجام حملاتی با هدف دامن زدن به اختلافات نژادی پنهان کرده بود.
«رابرت باورز» عامل حمله اکتبر گذشته کنیسه پیتزبورگ قبل از انجام این حمله پیام های نژادپرستانه را از طریق فضای مجازی منتشر کرده بود.
«فران تاونسند» مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید گفت: باید تصدیق کرد که نوعی از ناسیونالیسم در سراسر جهان افزایش یافته است.
این در حالیست که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گفته است که ناسیونالیسم سفیدپوست ها تهدیدی فزاینده در جهان نیست. 
وی در تلاش برای کم اهمیت نشان دادن تهدید ناشی از برتری طلبان سفید پوست گفت: این افراد گروه بسیار کوچکی را تشکیل می دهند.
روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی در این زمینه با اشاره به بازداشت تبعه استرالیایی عامل حمله روز جمعه به مسجد کرایست چرچِ نیوزلند نوشت: فرد مظنون با مانیفستی در ارتباط است که قبل از این حمله در اینترنت بارگذاری شده بود و در آن ایدئولوژی ناسیونالیست ها تبلیغ می شود. 
در چکیده ای از این مانیفست از ترامپ به عنوان «نماد احیای هویت سفید و هدف مشترک» تقدیر شده است. ترامپ گفته این مانیفست را ندیده است.
واشنگتن تایمز با استناد بر بولتن اطلاعاتی مشترک وزارت امنیت ملی و پلیس فدرال آمریکا که مه 2017 منتشر شد، نوشت: برتری طلبان سفید پوست مسئول قتل 49 نفر و انجام 26 حمله از سال 2000 تا 2016 هستند که این تعداد قتل و حملات بیش از اقدامات مشابه از سوی هر گونه جنبش های تندروی داخلی است. 
گزارش این دو نهاد آمریکایی سه ماه قبل از درگیری های خشونت بار در شارلوتزویل با عنوان «افراط گرایی برتری طلبان سفیدپوست تهدیدی دائمی برای خشونت های مرگبار قلمداد می شوند» منتشر شد.
بر اساس گزارش سی بی اس نیوز، پلیس فدرال آمریکا اکنون 900 پرونده مربوط به تروریسم داخلی را بررسی می کند که شامل موارد مرتبط با اقدامات برتری طلبان سفید پوست است.
اروپام**9158 ** 1546

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما