کدخبر: ۲۷۴۵۷۱ لینک کوتاه

عامل جلوگیری از برخورد با ایران از نگاه پمپئو

اقتصادنیوز:مایک پومپئو که سفر جدید خود به خاورمیانه را با دیدار از کویت آغاز کرده، در دیدار با مقام‌های این کشور خواهان حل اختلاف‌های میان چهار کشور عربی و قطر شد و این اختلاف‌ها را مانعی بر سر راه مقابله با تهدیدات (!) ایران دانست.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سفر جدید خود به خاورمیانه را شامگاه سه‌شنبه ۲۸ اسفند آغاز کرد و صبح چهارشنبه با صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت و شیخ صباح خالد احمد الصباح، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

پمپئو در نشست خبری مشترک با همتای کویتی خود با اشاره به ادامه بحران بین قطر و چهار کشور تحریم‌کننده آن (عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی و بحرین) گفت این اختلاف‌ها «به سود منطقه [خاورمیانه] و جهان نیست. ما نیاز داریم که کشورهای خلیج فارس در مورد چالش‌هایی که هر کدام از این کشورها با آن روبه‌رو هستند با هم همکاری کنند.»

پمپئو در دیدار با امیر کویت، تلاش‌های میانجی‌گری کویت در این مناقشه را ستود و گفت آمریکا هر کاری که بتواند برای کمک به آن انجام خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما تلاش می‌کنیم به این کشورها کمک کنیم تا مجموعه‌ای از زمینه‌های مشترک را پیدا کنند. همه ما با تهدیدهای مشابهی مواجه هستیم، تهدیدهای القاعده، داعش و جمهوری اسلامی ایران. همه ما به شدت تلاش خواهیم کرد تا مسیری را برای حل اختلاف بین این کشورها پیدا کنیم.»

بحران قطر ۵ ژوئن ۲۰۱۷ آغاز شد. ابتدا عربستان سعودی و سپس بحرین اعلام کردند برای حفاظت از منافع ملی، مبارزه با افراطی‌گری و دخالت قطر در مسائل داخلی کشورشان رابطه سیاسی‌ خود را با این کشور قطع می‌کنند. آنها قطر را به رابطه با «گروه‌های تروریستی» متهم کردند و خواستار قطع رابطه دوحه با تهران شدند.

ساعتی بعد امارات متحده عربی و مصر هم روابط سیاسی خود با قطر را قطع کردند. راه‌های زمینی و حریم هوایی این کشورها نیز بر روی قطر مسدود شده است.

قطر که متحد آمریکا و میزبان بزرگ‌ترین پایگاه ارتش ایالات متحده در منطقه است، این اتهامات را رد کرده و اعلام کرد عربستان سعودی و متحدانش قصد دارند با نقض حاکمیت ملی و سیاست مستقل خارجی قطر، این کشور را به یک کشور وابسته تبدیل کنند.