کدخبر: ۲۷۴۹۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

نباید خسارت ناشی از سیل در فارس تکرار شود

اقتصادنیوز:رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به اینکه مسافران زیادی در فارس حضور دارند عدم تکرار خسارات سیل در روزهای آینده در استان فارس مساله مهمی است که مورد توجه دولت است و نباید این خسارت به هیچ وجه در این استان تکرار شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا محمد باقر نوبخت بامداد سه شنبه در کمیته بحران استان فارس افزود: با شدت بارندگی در آخرین روزهای سال 97 احتمال وقوع سیل دربرخی نقاط کشور از جمله استان های شمالی می رفت و به دلیل پیش بینی ها و آمادگی بالنسبه ، کمترین خسارت ها در مناطق شمالی کشور و در پی بروز سیل روزهای اخیر ایجاد شد و با کمک های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت خسارت به اموال مردم در این مناطق جبران شد. 

نوبخت بیان کرد: اما خسارت سیل روز پنجم فروردین 98 در شیراز که به یکباره و غافلگیرانه وارد شد همه را شگفت زده و متاثر کرد. 

وی با تاکید بر اینکه باید از وارد آمدن هرگونه خسارت به اموال و جان مردم پیشگیری شود،گفت: این انتظار می رود که هر نوع تمهیدات لازمی اندیشیده شود که دیگر از این دست اتفاقات که با جان مردم بازی کند تکرار نشود. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در پی بروز سیل در شیراز و صرف نظر از اظهارات نسنجیده در فضای مجازی باید بررسی شود که سستی و تقصیری صورت نگرفته باشد. 

وی در ادامه عنوان کرد: عده ای از هموطنان جان خود را در حادثه سیل شیراز از دست داده‌اند که دولت همدردی خود را با این خانواده‌ها اعلام می کند و در پی بروز این حادثه من، وزرای بهداشت و اطلاعات مامور به سفر به شیراز و رسیدگی به وضعیت مصدومین و حادثه دیدگان شدیم. 

نوبخت با اشاره به رسیدگی ویژه به وضعیت مصدومینی که در پی این رخداد در مراکز درمانی به سر می برند افزود: اسکان همراهان این مصدومین و حادثه دیدگان امری است که باید مورد توجه قرار گیرد و این افراد تا زمان رسیدگی به مشکلاتشان در بهترین اماکن اقامتی شیراز اسکان داده شوند. 

وی از لزوم انتقال رایگان اجساد به شهرهای مورد نظر سخن گفت و ادامه داد: این خانواده‌ها نباید به جز مصیبتی که دیده اند دغدغه دیگری داشته باشند و به همین جهت تنخواه مورد نیاز این اقدامات در اختیار رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس قرار خواهد گرفت. 

نوبخت عنوان کرد: خسارت وارده به کسانی که از حوادث غیرمترقبه آسیب می بینند در دولت تعریف شده لذا خسارت به خودروهایی که در حادثه سیل شیراز وارد شده از سوی دولت جبران می شود تا دغدغه مضاعف به خانواده‌های آسیب دیده وارد نشود. 

سیل ناگهانی که پنجم فروردین در دروازه قرآن شیراز رخ داد موجب کشته شدن و مصدومیت شماری از هموطنان شد. 

این سیل اتومبیل های پارک شده و در حال تردد در دروازه قرآن را تا مسافتی با خود برد و بر روی هم انباشت. پلیس، شمار خودروهای آسیب دیده در این حادثه را افزون بر یکصد خودرو اعلام کرد.