کدخبر: ۲۷۵۹۳۳ لینک کوتاه

ورود عربستان به رقابتی جدیدبا ایران در بازار عراق!

اقتصادنیوز: وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق در امور انرژی از امضای یک تفاهم نامه میان این کشور و عربستان برای افزایش تامین برق و افزایش تولید آن خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ثامر الغضبان وزیر نفت و معاون نخست وزیر عراق که ریاست کمیته هماهنگی عراق و عربستان را نیز بر عهده دارد، روز پنجشنبه از امضای یک تفاهم نامه میان بغداد و ریاض در زمینه تامین برق خبر داد. 
وی گفت: این تفاهم نامه در زمینه تامین برق و نیز احداث نیروگاه های تولید برق در این کشور از سوی عربستان سعودی میان دو کشور امضا شد. 
الغضبان بدون اشاره به جزییات این همکاری افزود: بحث کمک عربستان مطرح نیست بلکه موضوع همکاری و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف مورد بحث قرار دارد. 
سخنان وزیر نفت عراق در حالی است که یک هیات بلند پایه اقتصادی از عربستان متشکل از یکصد فعال اقتصادی و 9 وزیر به سرپرستی وزیر تجارت و سرمایه گذاری عربستان سعودی از عصر چهارشنبه در بغداد بسر می برد. 
همزمان با سفر این هیات، کنسولگری عربستان در بغداد نیز روز پنجشنبه افتتاح شد.
کمبود شدید برق و قطع طولانی آن که بویژه در ایام بسیار سرد و گرم سال تا 15 ساعت در روز هم می رسد، یکی از معضلات عراق است که از جمله در تابستان گذشته باعث اعتراضات گسترده خیابانی در جنوب عراق ( با محوریت بصره) با چندین کشته و زخمی شد. 
عراق با حدود 11 هزار مگاوات کمبود برق مواجه است و در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران تنها کشور تامین کننده انرژی برق به میزان یک هزار و 350 مگاوات در ساعت برای عراق است و حجم صادرات گاز برای تامین سه نیروگاه گازی تامین برق در عراق نیز بالغ بر 18 میلیون مترمکعب در روز است. 
دولت عراق طی ماههای گذشته تلاش گسترده ای را برای افزایش تولید و تامین برق انجام داده است تا از تکرار بحران در فصل گرمای آینده جلوگیری کند. 
در همین راستا دیماه گذشته عراق و اردن یادداشت تفاهم اتصال شبکه برق دو کشور و تبادل انرژی امضا کردند.
بر اساس این یادداشت تفاهم، اتصال شبکه های برق دو کشور زمینه تبادل برق را فراهم می کند و همچنین گامی در جهت ایجاد یک شبکه هشتگانه برق و بازار منطقه ای برق شامل کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه خواهد بود.
در آن زمان گفته شد که این شبکه هشتگانه برق شامل ترکیه، عراق، سوریه، لبنان، اردن، فلسطین، مصر و لیبی خواهد بود.