کدخبر: ۲۷۶۴۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
روایت ترامپ از واگذاری بلندی‌های جولان به اسرائیل

روایت ترامپ از واگذاری بلندی‌های جولان به اسرائیل

اقتصادنیوز : رئیس‌جمهوری آمریکا با شیوه‌ای توأم با خودپسندی و کوته‌بینی، به روایت لحظه تصمیم‌گیری برای واگذاری بلندی‌های جولان به رژیم صهیونیستی پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی است تصمیم خود مبنی بر به‌رسمیت شناختن حق حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان را به دنبال یادگیری یک درس تاریخی هنگام مکالمه‌ای در مورد موضوعی متفاوت اتخاذ کرده است!

وی این ادعا را حین سخنرانی در جمع گروهی از یهودیان جمهوریخواه در شهر لاس وگاس بیان کرد.

ترامپ می‌گوید تصمیم درباره بلندی‌های جولان را حین گفتگو با دیوید فریدمن سفیر آمریکا در تل‌آویو و جرد کوشنر داماد یهودی خود اتخاذ کرده است.

وی در این باره مدعی شد: به آنها گفتم به من لطفی کنید و به سرعت، کمی تاریخ را برایم توضیح دهید. می خواهم سریع باشد زیرا من روی مسائل زیادی مثل چین و کره شمالی متمرکز هستم. پس زود باشید. بعد از آنها پرسیدم نظرتان در مورد این ایده که من همان چیزی را که در موردش بحث می‌کنیم به‌ رسمیت بشناسم چیست؟

رئیس جمهوری آمریکا به روایت کوته‌بینانه خود این موضوع را افزود که دیوید فریدمن مانند «یک نوزاد زیبا و فوق العاده» از تصمیم او برای به‌رسمیت شناختن حق حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان شگفت زده شده بود.

گفتنی است ترامپ ماه گذشته هنگام سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن، با امضای حکمی، حق حاکمیت این رژیم بر بلندی‌های جولان را به‌ رسمیت شناخت.

این تصمیم از سوی بسیاری از تحلیلگران به مثابه هدیه انتخاباتی به نتانیاهو تفسیر شد حال آنکه واکنش شدید کشورهای مسلمان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل را در پی داشت.

رژیم صهیونیستی بلندی‌های جولان را در جریان جنگ سال ۱۹۶۷ میلادی اشغال کرد و در سال ۱۹۸۱، حق حاکمیت خود خوانده بر این منطقه را به‌ رسمیت شناخت.