کدخبر: ۲۷۷۴۷۵ لینک کوتاه

کنگره به ترامپ اجازه ساخت تسلیحات اتمی جدید را می‌دهد؟

اقتصادنیوز: یک نشریه آمریکایی با اشاره به سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه ساخت تسلیحات هسته‌ای نوشت که به نظر نمی‌رسد که کنگره با چنین اقدامی موافق باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، آیا کنگره آمریکا به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور اجازه می‌دهد که تسلیحات هسته‌ای بیشتری بسازد؟

نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» نوشت که ترامپ قصد دارد تا زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا را گسترش دهد و نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان با وی به شدت مخالف هستند چرا که معتقدند، دولت بی‌جهت صلح جهانی را به خطر می‌اندازد به ویژه این اقدام را با افزودن به تسلیحات هسته‌ای کاربردی که می توان در جنگ از آنها استفاده کرد، انجام می‌دهد.

این موضوع که نقش حیاتی در زمینه کنترل تسلیحات جهانی دارد، احتمالا هفته آینده یعنی زمانی که لایحه دفاعی سالانه مورد بحث قرار می گیرد، مطرح خواهد شد. دولت ترامپ مصرانه در نظر دارد تا دست‌کم یک پیمان با روسیه در زمینه کنترل تسلیحاتی ۳۰ سال گذشته را از بین ببرد. در عین حال، چین که  در توافق‌های دوران جنگ سرد  هم نقشی نداشت در حال ساخت زرادخانه‌های خود است که شامل موشک‌های هسته‌ای و متعارف می‌شود. ایران و کره‌شمالی هم در حال گسترش زرادخانه‌های هسته‌ای خود هستند.

مهمترین سوالی که باید در این زمینه پاسخ داده است شود این است که آیا این اقدام باعث می‌شود که جهان امن‌تر شود یا خیر. «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا طرح کنونی مبنی بر مدرنیزه کردن زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای را آغاز کرد که شامل جنگنده‌های نیروی هوایی، موشک‌های کروز هسته‌ای، موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای زمین به زمین و زیر دریایی‌های هسته‌ای نیروی دریایی می‌شد. در سال ۲۰۱۷،  دفتر بودجه کنگره پیش‌بینی کرده بود که برنامه دولت اوباما در این زمینه جایگزینی و نگهداری طی ۳۰ سال آینده هزینه‌ای ۱.۲ تریلیون دلار خواهد داشت که ۴۰۰ میلیارد دلار آن برای مدرنیزه کردن  هزینه خواهد شد. کنگره با قدرت از این طرح اوباما حمایت کرده بود.

اما در سال ۲۰۱۶، ترامپ در این راهبرد تغییر ایجاد کرد و با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که آمریکا باید با قدرت، ظرفیت خود را در زمینه هسته‌ای تقویت کرده و گسترش دهد. وی فوریه سال ۲۰۱۸ هم بر ادامه و گسترش برنامه اوباما در زمینه مدرنیزه کردن کلاهک‌ها و موشک‌ها تاکید کرد که شامل تسلیحات هسته‌ای کاربردی به منظور افزایش بازدارندگی موثر در برابر روسیه و گسترش زرادخانه‌های چین می‌شود.

انتظار می‌رود  طبق بودجه سال ۲۰۱۹ که کنگره ارائه داده است، برنامه جدید ترامپ حدود ۵۰۰ میلیارد دلار در طول ۱۰ سال هزینه داشته باشد که افزایش حدود ۲۳ درصدی از دوران اوباما را به دنبال خواهد داشت. ۱۷ میلیارد دلار از این رقم در طول یک دهه آینده به ساخت تسلیحات هسته‌ای جدید و افزایش ظرفیت آمریکا برای تولید مخزن پلوتونیوم که هسته تسلیحات اتمی است، اختصاص خواهد یافت. تسلیحات کاربردی به منظور استفاده در میدان جنگ متعارف و نه از فاصله دور کاربرد دارد و در کل قدرت انفجاری کمتری دارد.

اجرایی کردن برنامه موردنظر ترامپ، نیازمند موافقت کنگره برای اختصاص بودجه موردنظر است که  شامل مدرنیزه و به روز رسانی تسلیحات هسته‌ای موجود و تولید تسلیحات جدید می‌شود. دموکرات‌ها هم اکنون مخالفت خود را با چنین برنامه‌ای اعلام کرده‌اند و شماری از نمایندگان در تلاشند تا پنتاگون با توسعه کلاهک‌های هسته‌ای جدید و کم بهره مخالفت کند.

 چشم‌انداز هسته‌ای موردنظر (ترامپ) اینگونه است که توسعه دو سلاح هسته‌ای احتمال وقوع جنگ هسته‌ای را کاهش می‌دهد  و هدف از آن افزایش جنگ هسته‌ای نیست و می‌خواهد شرایط به گونه‌ای باشد که دشمنان بالقوه هیچ مزیتی در این زمینه نداشته باشند.

اما «آدام اسمیت» نماینده دموکرات که  نقش مهمی در تدوین سیاست دفاعی آمریکا دارد با این سیاست ترامپ به شدت مخالف است. وی گفت: «من فکر می‌کنم که سیاست بازدارندگی مبنی بر اینکه به اندازه کافی تسلیحات هسته‌ای داشته باشیم تا مطمئن شویم که هیچ کسی به دلیل  اینکه شما قدرت بازدارندگی مناسب دارید شما را هدف حمله هسته‌ای قرار نمی‌دهد را می‌توانیم با کلاهک‌های کمتر هم  اجرایی کنیم.»

همچنین گزارش جدید انجمن کنترل تسلیحات که برای فارین‌پالیسی تهیه شده است هم مهر تائیدی بر موضع اسمیت می‌گذارد و سیاست توسعه هسته‌ای ترامپ را غیرضروری، نامناسب و ناامن دانسته است. در این گزارش آمده است که آمریکا زرادخانه هسته‌ای بزرگتر و گوناگون‌تر از آنچه در زمینه بازدارندگی برای پاسخگویی به حمله هسته‌ای علیه این کشور و هم‌پیمانانش نیاز است، دارد. این برنامه‌ها  خطر اشتباه محاسباتی و  افزایش تنش‌های ناخواسته و تسریع رقابت‌های هسته‌ای را تشدید خواهد کرد.

نویسندگان این گزارش،  جایگزین‌های دیگری پیشنهاد داده‌اند که هزینه کمتری دارند و به آمریکا اجازه می‌دهند که قدرت بازدارندگی خود را تشدید کند و صرف‌نظر از گسترش برنامه موردنظر اوباما می تواند در طول ۳۰ سال آینده صرفه‌جویی ۲۸.۸ میلیارد دلاری به دنبال داشته باشد. همچنین کاهش شمار کلاهک‌های راهبردی از هزار و ۵۵۰ به هزار می‌تواند به حدود ۲۸۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی منجر شود.