کدخبر: ۲۷۷۷۸۷ لینک کوتاه

بازار خودرو ایران بحرانی‌تر از قبل خواهد شد!

​اقتصاد نیوز:بازار خودرو ایران در سال گذشته شرایطی بحرانی را پشت سر گذاشت، اما خودروسازان داخلی نظیر ایران خودرو برای جلوگیری از ورود دلالان قصد اجرای طرح‌های فروش جدیدی را دارند که منجر به افزایش قیمت خودرو خواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، در حال حاضر بسیاری از نمایشگاه‌داران خودرو از کم‌رونقی و کاهش تقاضا در بازار خبر می‌دهند. برخی از فعالان حوزه خودرو عنوان می‌کنند از اواسط اسفند 97 تاکنون فروش نداشته‌اند و این در حالی است که کارشناسان بر این باورند به دلیل اجرای طرح‌های فروش فوری از سوی خودروسازان داخلی با هدف تنظیم بازار و کاهش قیمت در بازار، میزان خرید و فروش در بازار خودرو کاهش پیدا کرده است.

از سویی در گذشته نیز خودروسازان انبوهی از محصولات خود را با هدف حذف دلالان از بازار به فروش رسانده‌اند که انباشته شدن تقاضا باعث رشد قیمت‌ها شد، اما با صدور مجوز فروش فوری شرایط تغییر پیدا کرد. در حال حاضر برخی از فعالان این حوزه قیمت خودرو پراید 111 را 47 میلیون تومان اعلام می‌کنند، اما بسیاری از نمایشگاه‌داران خودرو نتوانسته‌اند هیچ یک از پرایدهای خود را به فروش برسانند. البته برخی از کارشناسان بر این باورند که در طول هفته آینده قیمت خودرو کاهش پیدا می‌کند؛ زیرا تحویل خودروهای ثبت نامی ایران خودرو و خودروهای فروش فوری سایپا شروع می‌شود. البته ایران خودرو قصد دارد طرح فروش فوری خودرو را در هفته آینده شروع کند که باید شاهد افزایش قیمت خودرو باشیم.

مروری بر بازار خودرو در سال گذشته

اقتصاد ایران در سال گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشت. خودروسازان داخلی از زیان‌های میلیاردی خود خبر می‌دهند، اما در نارضایتی افکار عمومی از صنعت خودرو تاثیرگذار بودند. پراید 50 میلیون تومانی بسیاری از مردم را نسبت به وضعیت فعلی صنعت خودرو ایران نا‌امید کرد و این در حالی بود که بسیاری از مشتریان قیمت 20 تا 25 میلیون تومانی را نیز برای این خودرو مناسب نمی‌دانستند. هرچند خودروسازان با نارضایتی مردم نیز سالی پررونق را تجربه کرده‌اند. شرایط بازار خودرو به گونه‌ای پیش رفت که فعالان بازار عنوان کردند 60 تا 90 درصد ثبت‌نام کنندگان، مصرف‌کننده نیستند و در نقش سرمایه‌گذار خودرو خریداری می‌کنند.

بازار خودرو

داغ بودن تنور بازار باعث شد صدای اعتراض مصرف‌کنندگان شنیده نشود و خودروسازان نیز با اجرای طرح‌های فروش خودرو به سرمایه‌های فراوانی رسیدند. اکنون خودروسازان در سال جاری قصد دارند برای جلوگیری از فعالیت دلالان طرح انفجار قیمتی را اجرا کنند که کارشناسان می‌گویند بازار دیگر ظرفیت افزایش قیمت را ندارد. فربد زاوه یکی از کارشناسان حوزه خودرو در این خصوص عنوان کرد ظرفیت بازار برای افزایش قیمت محدود است؛ چراکه مردم قدرت خرید ندارند و بازار با رکود بیشتری مواجه می‌شود.