کدخبر: ۲۷۸۲۹۲ لینک کوتاه

رضایت عراق به حضور نظامی ترکیه

سفیر ترکیه در بغداد گفت که حضور نظامی کشورش در عراق به درخواست مقامات و نهادهای عالیرتبه در این کشور انجام شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'فاتح یلدز' سفیر ترکیه در بغداد روز سه شنبه در سخنرانی در نجف اشرف گفت که نیروهای نظامی کشور با درخواست دستگاههای علیرتبه بغداد در عراق حضور دارند.
وی همچنین یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق را یک امر بسیار مهم برای ترکیه دانست و گفت که شرایط خروج نظامی ترکیه از عراق در توافقنامه مشترک میان دو کشور مشخص شده است.
سفیر ترکیه در عین حال موضوع حضور نظامی کشورش در عراق را اثرگذار و مانعی برای روابط تجاری دو جانبه ندانست.
براساس گزارش منابع رسمی، دولت ترکیه بیش از 30 پایگاه نظامی در عمق خاک عراق در منطقه کردستان عراق ایجاد کرده است.
سال 2015 دولت وقت عراق به ریاست حیدرالعبادی نخست وزیر تایید کرد که یک هنگ زرهی شامل چند تانک و توپخانه ترکیه وارد خاک عراق در استان نینوا شده و این ورود بدون درخواست یا اجازه مقامات دولت فدرال (بغداد) صورت گرفته است.
حضور نظامی و حملات هوایی و زمینی ترکیه به عراق از آن زمان و به بهانه حمله به پ.ک.ک که ترکیه آن را گروهی تروریستی می داند، برغم اعتراضات بغداد و احزاب و شخصیت های سیاسی و نیز مردم عراق همچنان ادامه دارد.
در تازه ترین مورد، وزارت دفاع ترکیه 9 فروردین جاری اعلام کرد که جنگنده های این کشور مواضع سازمان پ.ک.ک را در مناطق افاشین، زاب و هاکورک در شمال عراق هدف قرار دادند و در این حملات هوایی، مواضع، سنگرها و انبارهای مهمات نیروهای پ.ک.ک منهدم شد.
در مورد دیگر، دهها شهروند عراقی معترض، اوایل بهمن ماه گذشته با حمله به یک مقر نظامی ترکیه در منطقه شیلادزی در شرق دهوک در شمال عراق، وارد آن شده و دست کم دو دستگاه تانک و چهار نفربر و وسایل و تجهیزات موجود در این مرکز نظامی را به آتش کشیدند.
معترضان خشمگین خواستار خروج نظامی ترکیه از خاک کشورشان و نیز پایان حملات هوایی به مناطق کردستان عراق شدند اما نظامیان ترکیه به سوی آنها آتش گشوده و تعدادی معترض عراقی را کشته و زخمی کردند، اقدامی که مورد اعتراض رسمی وزارت امور خارجه عراق قرار گرفت.