کدخبر: ۲۷۸۷۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
افت شدید محبوبیت ترامپ

افت شدید محبوبیت ترامپ

اقتصادنیوز: نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که محبوبیت ترامپ پس از انتشار گزارش نتایج تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا به پائین ترین حد خود در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوزبه نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز در یک نظرسجی مشترک با شرکت ایپسوس نشان داد که محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نسبت به نظرسنجی پیشین 3 درصد افت کرده است.

افت محبوبت ترامپ به کمترین حد خود در سال جاری میلادی رسیده است پس از انتشار نتایج تحقیقات رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا روی می دهد.

براساس این نظرسنجی، 37 درصد از مردم آمریکا از عملکرد ترامپ راضی هستند؛ این در حالی است که این رقم در نظرسنجی یک هفته پیش 40 درصد بوده و اکنون به کمترین میزان در سال 2019 رسیده است.

همچنین محبوبیت ترامپ در ماه گذشته میلادی پس از آنکه ویلیام بار وزیر دادگستری آمریکا خلاصه گزارش مولر را منتشر کرده و در آن ترامپ را از تبانی با روسیه تبرئه کرد، 43 بود.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه سرانجام نسخه ای سانسورشده از گزارش تحقیقات دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده را منتشر کرد.

این گزارش حاکی است که به شواهد قطعی دال بر بی گناهی رئیس جمهوری در «کارشکنی در اجرای عدالت» دست نیافته اما او را تبرئه نیز نخواهد کرد.

این گزارش در 448 صفحه منتشر شده و حاصل 22 ماه فعالیت تیم حقوقی مولر است. در گزارش آمده است: اگر پس از بررسی کامل حقایق اطمینان یافته بودیم که رئیس جمهوری مرتکب کارشکنی در اجرای عدالت نشده است، آن را بیان می کردیم. اما با توجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.

اما گزارشی که وزارت دادگستری آمریکا منتشر کرده دمکرات ها را راضی نکرد و یک روز پس از آن رئیس کمیته قضای مجلس نمایندگان برای انتشار نسخه بدون سانسور مهلت تعیین کرد.

اما نظرسنجی رویترز/ایپسوس نشان می دهد که 50 درصد آمریکایی ها باور دارند که ترامپ یا یکی از افراد ستاد انتخاباتی او در انتخابات سال 2016 با روسیه برای تاثیرگذاری در این انتخابات همکاری کرده است.

همچنین 58 درصد از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کردند باور دارند که رئیس جمهوری آمریکا تلاش کرده تا از تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات پیشگیری کند.

نتایج نظرسنجی رویترز/ایپسوس از آن جهت دارای اعتبار است که به گفته رویتز، 924 تن از یکهزار و پنج نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده اند با گزارش مولر آشنایی دارند.

گزارش منتشر شده توسط وزارت دادگستری آمریکا دمکرات ها را راضی نکرده و یک روز پس از آن رئیس کمیته قضای مجلس نمایندگان برای انتشار نسخه بدون سانسور مهلت تعیین کرد.

«جرالد نادلر» رئیس دمکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به وزارت دادگستری این کشور خواستار انتشار متن کامل و بدون سانسور گزارش مولر تا اول ماه مه (11 اردیبهشت) شد.

با وجود آنکه گزارش مولر اتهام تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه را رد کرده و اتهام پیشگیری از اجرای عدالت نیز توسط وزیر دادگستری آمریکا رد شد، دمکرات ها همچنان به دنبال استیضاح ترامپ هستند.