کدخبر: ۲۷۹۶۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
وزارت دادگستری اجازه محاکمه رئیس‌جمهوری را نمی‌دهد

هیلاری کلینتون:

وزارت دادگستری اجازه محاکمه رئیس‌جمهوری را نمی‌دهد

اقتصادنیوز؛ هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا و رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ معتقد است هرکسی جز ترامپ مرتکب چنین اعمالی شده بود بدون شک دادگاهی می‌شد اما قانون وزارت دادگستری اجازه محاکمه رئیس‌جمهور وقت را نمی‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات «دونالد ترامپ» در انتخابات سال ۲۰۱۶ و همسر «بیل کلینتون» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا اظهار داشت اگر به‌خاطر سپری که وزارت دادگستری آمریکا برای رئیس‌جمهور قرار می‌دهد نبود، ترامپ نمی‌توانست از محاکمه فرار کند.

ترامپ کلینتون

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌ان‌ان»، کلینتون روز سه‌شنبه در نشست سالانه ویژه‌نامه «تایم ۱۰۰» عنوان کرد: «گمان می‌کنم هرکس دیگری که درگیر آن اعمال بود بدون‌ شک دادگاهی می‌شد. اما به‌خاطر قانون وزارت دادگستری که نمی‌تواند رئیس‌جمهور وقت را محاکمه کند، تمام مسئله جلوگیری از اجرای عدالت به کنگره ارسال شد».

وی با اشاره به گزارش «رابرت مولر» بازرس پرونده دخالت روسیه در پیروزی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ گفت: برای قانع کردن کنگره، پرونده «نمی‌توانست [ازین] شفاف‌تر باشد».

کلینتون نیّت گزارش مولر را این‌طور شرح داد: «اساساً آنچه به گمان من این [گزارش] می‌گوید این است که "ببینید، ما فکر می‌کنیم او از اجرای عدالت ممانعت کرده است، این‌ها ۱۱ مثال از آن‌ چیزی است که گمان می‌کنیم جلوگیری از اجرای عدالت است، ولی ما تحت کنترل وزارت دادگستری هستیم و قانون آن‌ها این است که نمی‌توانید [ترامپ را] محاکمه کنید"».

حزب دموکرات آمریکا به‌شدت خواهان بررسی بیشتر و پیگیری تحقیقات مولر علیه ترامپ است. این هفته دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا طی درخواستی از «ویلیام بار» دادستان کل خواستند نسخه سانسور نشده گزارش «رابرت مولر» بازرس ویژه و اسنادی که در این گزارش به آن اشاره شده را منتشر کند.

بر اساس این گزارش، اتهام زد و بند کمپین انتخاباتی ترامپ با روس‌ها رد شده؛ اما اتهام جلوگیری از اجرای عدالت توسط وی، همچنان قابل بررسی است.

«جری نادلر» نماینده دموکرات ایالت نیویورک که ریاست کمیته قضایی مجلس نمایندگان را برعهده دارد گفت که در حال تعامل با وزارت دادگستری برای دستیابی به شواهد گزارش کامل مولر است. به عقیده او این گزارش پایان کار نیست و تازه آغاز راه است.

شخص ترامپ در واکنش به انتشار این گزارش در حساب توئیتر خود نوشت: «در گزارش سبک‌سرانه مولر که ۱۸ دموکرات عصبانی و روگردان از ترامپ آن را نوشته‌اند اظهاراتی علیه من توسط عده‌ای مطرح شده‌ که کاملاً ساختگی و نادرست هستند.»