کدخبر: ۲۸۰۹۰۱ لینک کوتاه

راه های مراقبت از چشم

اقتصادنیوز: CVS مجموعه ای از علائم چشمی و بینایی است که بر اثر کار با کامپیوتر ایجاد می شود . تقریباً ۴/۳ کسانیکه زیاد با کامپیوتر کار می کنند گرفتار این علائم هستند. به نظر می رسد با فراگیرتر شدن بکارگیری کامپیوتر در محل های کار و حتی در خانه ها تعداد کسانیکه ازCVS رنج می برند رو به افزایش باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز:

علائمCVS:

مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش و تاری دید، همچنین ممکن است سببدرد گردن و شانه ها نیز بشود.

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است که حروف چاپی کنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنکه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند بلکه حروف از یک مرکز با کنتراست بالا شروع شده و به تدریج کم رنگ تر می شوند و پس از تبدیل به خاکستری کمرنگ ناپدید می گردند. بنابراین لبه های حروف بر روی صفحه مانیتور وضوح حروف چاپی را ندارد.

مطلب پیشنهادی

آیا رابطه جنسی قبل از ازدواج ممنوع است؟؟!! (ثبت‌نام رایگان)

آیا رابطه جنسی قبل از ازدواج ممنوع است؟؟!! (ثبت‌نام رایگان)

یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است بطوریکه افراد هنگام کار با کامپیوتر تقریباً  ۱/۵ حالت عادی پلک می زنند. این مساله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.

۱۱ توصیه برای کاهش علائمCVS

۱- سعی کنید بطور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود.

در صورتیکه مشکل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.

۲-     مرکز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود

پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد، از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد.

در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوریکه ساعد شما هنگام کار باkeyboard موازی با سطح زمین باشد.

۳- مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد، هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید. اگر از چراغ مطالعه بر روی میز خود استفادهمی‌کنید آن را طوری قرار دهید که به صفحه مانیتور یا چشم شما نتابد. همچنین می توانید از صفحه های فیلتر نیزبر روی صفحه مانیتور استفاده کنید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب کاهش کنتراست و خستگی چشم می شود. این مساله بخصوص زمانیکه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.

۴- به چشمان خود استراحت دهید. سعی کنید هر ۵ تا ۱۰ دقیقه چشم خود را ازمانیتور برداشته و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید، این کار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.

۵- اگر مجبورید که متناوباً به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنید (خصوصاً در مورد تایپیست ها) ممکن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد. برای جلوگیری از این مساله سعی کنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینکار می توانید ازCopyholder استفاده کنید.

۶- فاصله مانیتور با چشمان شما باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.

۷- روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور ایناست که به یک صفحه وب با  زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه کنید. اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد کنید. در مجموع روشنایی باید در حدی باشد که چشمان شما احساس راحتی کنند. کنتراست مانیتور باید حداکثر باشد تا لبه حروف بیشترین کنتراست را با نوشته خود پیدا کند.

۸- مشخصات دیگر مانیتور خود را تنظیم کنید، کیفیت نمایش تصاویر بر روی مانیتور به سه عامل بستگی دارد:Resolution،Refresh Rate وDot Pitch.

Refresh Rate نشاندهنده فرکانس تجدید تصویر بر روی مانیتور است. فرکانس پایین می تواند برای چشم

خسته کننده باشد و فرکانس های خیلی پایین سبب پرش تصویر می شوند. بهترینRateRefresh  حدود ۷۰ هرتز یا بیشتر است. Resolution یا وضوح تصویر که بهRateRefresh  نیز بستگی دارد به تراکم پیکسل های تصویر

بر روی مانیتور گفته می شود. هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد جزئیات بیشتری از تصویر دیده می شود. بطور کلی

هر چهResolution بیشتر باشد بهتر است ولی باید به RateRefresh  نیز توجه داشت. گاهیResolution بالاRateRefresh  پایین دارند بنابراین باید وضعیتی را انتخاب کرد که هر دو بیشترین تعداد را داشته باشند.

۹-Dot pitch برsharpness تصویر موثر است و هر چه عدد آن کمتر باشد تصویرSharpتر است. بیشتر مانیتورها Dot pitch بین ۲۵/۰ تا ۲۸/۰ میلی متر دارند. ۲۸/۰ میلی متر یا کمتر عدد مطلوب است.RateRefresh  وResolution را در ویندوز می توانید در Properties Display تنظیم کنید ولیDot pitch قابل تنظیم نیست.

۱۰-   اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده بازهم دچار علائمCVS هستید می توانید از عینک های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل در دید متوسط است. ما بطور معمول کمتر از دید متوسط استفاده می کنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیک. ولی مانیتور کامپیوتر دقیقاً در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است. اگر شما عینکی هستید عینک شما به احتمال زیاد برای کار با کامپیوتر مناسب نیست زیرا دید متوسط را اصلاح نمی کند. برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

۱۱-   هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب دهید. قوز کردن هنگام کار طولانی با کامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم است آن را طوری تنظیم کنید که کاملاً به پشت شما بچسبد. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه ۹۰ درجه قرار داشته باشد.keyboard وMouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.

و نهایتاً اینکه: اگر همچنان بر اثر کار با کامپیوتر دچار مشکلات چشمی هستید بهتر است به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

منبع: تبیان

 
 
 
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند